Gram Zdrowia

Home Leczenie Witaminy Witamina D (cholekalcyferol i pochodne) Brak słońca doprowadził do śmierci Mozarta?

Brak słońca doprowadził do śmierci Mozarta?

Drukuj

slonce witamina ddzisiaj, 00:02RZ / PAP

Przyczyną śmierci Mozarta mógł być niedobór witaminy D na skutek niedoboru słońca, bo zbyt często przebywał w zamkniętym pomieszczeniu - podejrzewają dwaj badacze na łamach "Medical Problems of Performing Artists".

To kolejna hipoteza, jakich wiele na temat domniemanej przyczyny śmierci Mozarta, który niespodziewane zmarł w wieku zaledwie 35 lat. Tym razem wysunęli ją Stefan Pilz, medyk z uniwersytetu w Grazu oraz William B. Grant, fizyk z Kalifornii.

Twierdzą oni, że austriacki kompozytor pracował głównie w nocy, wtedy też powstało najwięcej jego kompozycji. Jedną z nich jest "Requiem", które komponował, gdy był już w wyjątkowo złym stanie zdrowia. Podobno miał wtedy przeczucie, że jest ono przeznaczone na jego pogrzeb.

 

Według Pilza i Granta, Mozart pod koniec życia prowadził niemal wyłącznie nocne życie. Można zatem podejrzewać, że w jego organizmie znacznie spadł poziom witaminy D, która powstaje wyłącznie pod wpływem działania słońca na skórę.

W tamtych czasach nie było jeszcze suplementów zawierających witaminę D (dopiero w latach dwudziestych XX w. odkryto, w jaki sposób powstaje ona w ludzkim organizmie). Tymczasem Wiedeń, gdzie przebywał Mozart, tylko przez połowę roku zapewnia odpowiedni dostęp do światła, zapewniający dostateczne wytwarzanie w organizmie witaminy D.

Wolfgang Amadeusz Mozart zmarł w Wiedniu w nocy w 4 na 5 grudnia 1791 r. Podejrzewano, że przyczyną zgonu była ostra postać gorączki reumatycznej, tym bardziej, że na kilka dni przed śmiercią lekarze stwierdzili u niego "gorączkę wojskową".

Według innych hipotez przyczyną śmierci Mozarta mogło być bakteryjne zapalenie wsierdzia, posocznica paciorkowcowa, gruźlica, choroba sercowo-naczyniowa, wylew krwi do mózgu, zespół encefalopatii poudarowej (uszkodzenie mózgu na skutek udaru), encefalopatia nadciśnieniowa, uremia (mocznica) w wyniku choroby nerek, zaburzenia układu moczowego, odoskrzelowe zapalenie płuc, przewlekłe zapalenie stawów, włośnica oraz amyloidoza, czyli skrobiawica powodująca odkładanie się w tkankach nieprawidłowych białek.

Autor: RZŹródła: PAP
Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/nauka/brak-slonca-doprowadzil-do-smierci-mozarta,1,4838479,wiadomosc.html
Brak słońca doprowadził do śmierci Mozarta?
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Moja witamina to

Moja witamina to
 

Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.

Komentarze

  • Suplementy cynku, przedawkowanie, prostata 3/4

    Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

    Czytaj więcej...

     
  • Leczenie wodą utlenioną - Terapia nadtlenkiem wodoru

    Tylko woda destylowana bo mineraln zanieczyszczona !!!! tylko pehydrol rozcieńczony 1:10 bo woda z ...

    Czytaj więcej...

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 242 gości 

Cytat

Czy wiesz że...
Przeciętnie 740 osób rocznie w Polsce ulega urazom kręgosłupa, z czego 25%-35% (180-260 osób) doznaje urazu rdzenia kręgowego. W materiale własnym dr. P. Baranowskiego, największy procent, bo aż 61% urazów kręgosłupa w odcinku szyjnym, zanotowano w wyniku skoku do wody.(...)

Źródło: .Ortopedia, Traumatologia, Rehabilitacja., nr 1/2000