Gram Zdrowia

Home Treatment Drugs Antibiotic WHO ostrzega, antybiotyki przestaną chronić nas przed bakteriami

WHO ostrzega, antybiotyki przestaną chronić nas przed bakteriami

Print
There are no translations available.

antybiotyki-stop-nie-naduzywajEwolucja bakterii, uodporniających się na terapie antybiotykową może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Jak donosi ABC News takie wnioski przedstawiła dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), doktor Margaret Chan, podczas konferencji w Kopenhadze.

Podczas przemówienia w Danii Chan powiedziała, że odporność bakterii na antybiotyki może doprowadzić do końca nowoczesnej medycyny jaką znamy.

- Tracimy naszą pierwszą linię obrony przed mikrobami – powiedziała podczas swojego wystąpienia Chan – Zastępcze formy leczenia są bardziej kosztowne i toksyczne, ponadto wymagają więcej czasu na osiągnięcie tych samych efektów. Niektóre z nich można stosować wyłącznie w warunkach szpitalnych – wylicza Chan.

Dyrektor WHO stwierdziła także, że szpitale stały się inkubatorami wysoce odpornych patogenów, a to zwiększa ryzyko zawiązane z hospitalizacją. Faktycznie, choroby, które do niedawna nie stanowiły zagrożenia, jak gruźlica, stają się coraz trudniejsze do wyleczenia, a koszty kuracji chorych rosną.

Według wypowiedzi doktor Chan leczenie szczepu gruźlicy odpornego na wiele różnych leków jest ekstremalnie skomplikowane, często wymaga około dwuletniego leczenia związanego z użyciem bardzo toksycznych i drogich środków. Co więcej skuteczność tych metod nie przewyższa 50 proc. W kontekście tej wypowiedzi niepokojące wydają się dzisiejsze doniesienia chińskiego ministerstwa zdrowia mówiące o 900 tys. przypadków gruźlicy wykrytych i wyleczonych w Chinach w 2011 roku. Odkryto również odporne na antybiotyki szczepy salmonelli, bakterii E.coli i rzeżączki.

- Niektórzy eksperci twierdzą, że cofamy się do ery przed antybiotykowej. To nie do końca prawda, to będzie era post-antybiotykowa. To oznacza koniec medycyny jaką znamy. Możemy doczekać się powrotu czasów, kiedy pospolite zadrapanie prowadziło do śmiertelnej infekcji – mówiła Chan.

Brak skuteczności antybiotyków może doprowadzić także do utrudnienia wielu procedur chirurgicznych i metod leczenia raka. Niektóre z nich bez antybiotyków staną się zbyt ryzykowne by je używać.

Wynalezienie nowych rodzajów antybiotyków mogłoby powstrzymać lub opóźnić katastrofę, jednak bardzo niewiele koncernów wyraża wolę inwestowania w badania nad lekami, które przyjmuje się przez krótki czas.

- To im się po prostu nie opłaca – mówi doctor William Schaffner z centrum medycznego Vanderbilt University w Nashville (USA) – Jeśli stworzysz nowy lek redukujący cholesterol, ludzie będą go przyjmować do końca życia, ale antybiotyki zażywa się tylko tydzień czy dwa – dodaje Scaffner.

Jest także inny sposób by ograniczyć bakteriom możliwość uodporniania się. Antybiotyki używać należy wyłącznie wtedy kiedy to konieczne, trzeba przy tym ściśle przestrzegać wskazań lekarza. Konieczne jest także ograniczenie użytku antybiotyków przy produkcji żywności.

(KK)

Autor: MS Źródła: China Daily, abcnews.com
WHO ostrzega, antybiotyki przestaną chronić nas przed bakteriami
 

Add comment


Menu główne

Losowy produkt

36,89 PLN

159,00 PLN

Sonda

My medications are:
 

Ostatnio na forum

No posts to display.

Komentarze

  • Flax oil - Polish Gold 1/4 Omega-3

    LeenLife E - Omega 3 w najczystszej postaci... Jedyny zarejestrowany w Polsce i na świecie nutraceutyk ...

    Read more...

Gościmy

We have 198 guests online