Henryk Różański |
Inozytol, witamina B8
|
Budowa chemiczna: cykloheksano-1,2,3,4,5,6-heksol, alkohol sześciowodorotlenowy, alkohol cukrowy, cyklitol; izomer glukozy.
|
Znaczenie w organizmie: składnik płynów ustrojowych, osmotycznie czynny, składnik glikolipidów i glikoproteidów. U niektórych zwierząt (np. żyjących w wodzie, u owadów) zapobiega zamarzaniu tkanek, podobnie jak mannitol czy sorbitol. Nasila działanie insuliny. Czynnik lipotropowy. Ważny podczas rozwoju i wzrostu mięśni (niezbędny do miogenezy) oraz produkcji nasienia (spermy).
|
Działanie farmakologiczne: przeciwmiażdżycowe, lipotropowe, regulujące przemiany tłuszczów i cukrów, aktywujące insulinę, zapobiegające stłuszczeniu i marskości wątroby, nerek i serca. Pobudza wzrost i regenerację większości tkanek (czynnik wzrostowy). Zmniejsza powikłania cukrzycowe. Wraz z witaminą PP i witaminą B6 korzystnie wpływa na czynnosc serca, krążenie mózgowe i obwodowe.
|
Objawy niedoboru: destabilizacja struktur błonowych, stłuszczenie narządów miąższowych, zaniki mięśniowe, zaburzenia w wytwarzaniu surfaktantu pęcherzyków płucnych, zaburzenia spermatogenezy, niepłodność, wysięki naczyniowe, zaburzenia w oddawaniu moczu, niedowłady mięśniowe, zaburzenia wytwarzania jaj u ptaków, zahamowanie wzrostu, otyłość, cukrzyca, miażdżyca, zmiany zwyrodnieniowe płuc.
|
Zastosowanie w lecznictwie i profilaktyce: cukrzyca, niedowłady i zaniki mięśni, zaburzenia wytwarzania nasienia, przewlekłe stany zapalne płuc, otyłośc, miażdżyca naczyń, hiperlipidemia, nerwobóle na podłożu cukrzycy, choroba Raynauda, chromanie przystankowe, choroby skóry i łojotok na tle zaburzeń lipidowo-cukrowych, stany zapalne wątroby i nerek, wirusowe zapalenie wątroby, marskość i stłuszczenie narządów miąższowych, następstwa alkoholizmu, mikotoksykozy (zatrucia grzybami, w tym pleśniowymi), zawroty głowy i szum w uszach na tle zaburzeń krążenia. Inozytol jest przydatny w terapii łojotoku i trądzików, zwłaszcza trądziku na podłożu zaburzeń lipidowych i cukrowych i trądziku różowatego oraz sterydowego. W bolesnych skurczach naczyniowo-mięsniowych kończyn dolnych stosować wraz z witaminą B1, PP, B6 i dolomitem (magnez+wapń). |
Dawkowanie: 1-2 g inozytolu/dobę.Gotowe są preparaty zawierające nikotynian inozytolu (Hamovannad - tabl. do ssania; Hexanicit - tabl.) rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające krążenie obwodowe krwi (polecane np. w chorobie Raynauda i chromaniu przestankowym).
Preparaty inozytolu są dostępne w aptekach i w sklepach zielarskich bez recepty w formie kapsułek i tabletek. Za granicą inozytol jest popularną witaminą stosowaną samodzielnie, a także wchodzącą w skład wielu preparatów mineralno-witaminowych i peparatów dla sportowców. Mioinozytol to ważny składnik tkanki mięśniowej.
Inzozytol występuje w 9 odmianach izomerycznych. Aktywny biologicznie jest myo-inozytol = mioinozytol (mezoinozytol).
|
|
Witamina H Metionina, cholina, betaina, karnityna, kwas liponowy, timonacic, kwas pangamowy Naturalne immunostymulatory Kwas antranilowy, czyli witamina L Kwas orotowy - witamina B13
|
luskiewnik |
Dokument chroniony prawami autorskimi Dr Różański Poznań 2003 |