Gram Zdrowia

Home Diseases Allergy Alergia omija dzieci ze wsi

Alergia omija dzieci ze wsi

Print
There are no translations available.

Najmniej przypadków alergii stwierdza się u dzieci ze wsi, które często stykają się z najróżniejszymi drobnoustrojami

Najmniej przypadków alergii stwierdza się u dzieci ze wsi, które często stykają się z najróżniejszymi drobnoustrojami

Jak zapobiegać uczuleniom u dziecka? Chronić je przed zarazkami w sterylnych domach? Na pewno nie. Jak pokazują badania, czasem warto pozwolić dziecku na odrobinę szaleństwa, kontakt z bakteriami i na przykład na zabawę w błocie. Nie bez przyczyny najmniej alergików mieszka właśnie na wsiach.

 

Alergolodzy alarmują – w ciągu ostatnich 30-40 lat kilkukrotnie wzrosła częstość występowania chorób uczuleniowych. Największy wzrost odnotowano w krajach wysoko rozwiniętych, w tym również w Polsce. Profilaktyka takich schorzeń jest bardzo trudna.

Jak podkreśla prof. Marek Kowalski, szef Kliniki Immunologii, Reumatologii i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, noworodki przed alergiami najlepiej chroni mleko matki. "W tej chwili nie mamy do zaoferowania działań profilaktycznych. Jedyne działanie, które potrafimy udokumentować naukowo, to karmienie dzieci piersią przez kilka miesięcy. Żadne diety matek, żadne diety po urodzeniu, żadne inne działania nie potrafią w szerszej skali zapobiec alergii" – przyznaje profesor.

Na powstawanie uczuleń mają później wpływ także czynniki środowiskowe. Na przykład coraz mniejszy kontakt dzieci z infekcjami. To rozleniwia układ immunologiczny do tego stopnia, że organizm zaczyna ostro reagować na pyłki i roztocza, zamiast na chorobotwórcze bakterie. Dlatego najmniej przypadków alergii stwierdza się u dzieci pochodzących ze wsi, które o wiele częściej stykają się z najróżniejszymi drobnoustrojami, pochodzącymi między innymi ze zwierząt oraz naturalnego pokarmu.

Z analiz prowadzonych przez profesora Kowalskiego wynika, że w Łodzi częstość występowania astmy wśród dzieci szkolnych wynosi 17 proc. 100 kilometrów od Łodzi, na terenach wiejskich, odsetek ten to zaledwie 2 proc. Potwierdza się więc teoria, że alergia to choroba cywilizacyjna.

 

Źródło: http://zdrowie.dziennik.pl/alergie/artykuly/330834,alergia-omija-dzieci-ze-wsi.html

Alergia omija dzieci ze wsi
 

Add comment


Menu główne

My illness is
 

Ostatnio na forum

No posts to display.

Komentarze

  • Flax oil - Polish Gold 1/4 Omega-3

    LeenLife E - Omega 3 w najczystszej postaci... Jedyny zarejestrowany w Polsce i na świecie nutraceutyk ...

    Read more...

Gościmy

We have 117 guests online

Cytat

There are no translations available.

W Polsce co roku 2 mln osób choruje na grypę, która dodatkowo powoduje powikłania w postaci: zapalenia płuc czy oskrzeli, zapalenie ucha, choroby serca czy układu nerwowego. A są pijawki które obniżają zachorowalność
aż o 70-90 proc.

Dane pochodzą z dziennika "Metro" nr 1192