Zgodna jest opinia autorytetów świata medycyny, że zdecydowana większość chorób ma swój początek w jelitach, jako wyniku zaburzeń trawiennych. Zaburzenia trawienia i wchłaniania są jednymi z najczęściej występujących dolegliwości i przyczyną częstego zasięgania porad u lekarza. Spowodowane są najróżniejszymi czynnikami pochodzenia zewnętrznego: niewłaściwym sposobem odżywiania się, złą jakością produktów spożywczych oraz błędami kulinarnymi. Notoryczne łamanie zasad prawidłowego odżywiania się pociąga za sobą następstwa dysfunkcji narządów trawiennych, co w efekcie wpływa na zaburzenia pracy wszystkich na-rządów wewnętrznych i w końcu całego organizmu.
W rozdziale tym pragnę przedstawić Państwu przyczyny najczęściej pojawiających się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, powiązane z zaburzeniami trawienia i wchłaniania składników odżywczych.
1. Zaburzenia trawienia
Zespołem zaburzeń trawienia określa się zespół objawów chorobowych wynikających z niedostatecznego trawienia składników pokarmowych, którego objawy w potocznym języku nazywa się niestrawnością lub dyspepsją. Zaburzenia trawienia są spowodowane dysfunkcją i chorobami narządów trawiennych oraz zmianami ilościowymi i jakościowymi wydzielanych przez nie soków trawiennych.
Niestrawność nie jest charakterystyczna dla konkretnego schorzenia i objawia się bólem brzucha, uczuciem pełności, odbijaniem, wzdymaniem, gazami, przelewaniem, burczeniem, uczuciem sytości po spożyciu nawet niewielkiej porcji posiłku. Czasami jednocześnie występują nudności, wymioty oraz biegunki lub zaparcia stolca.
Czytaj więcej...