Gram Zdrowia

Home Choroby Podagra - Dna moczanowa O DNIE MOCZANOWEJ Według opinii lekarza optymalnego.

O DNIE MOCZANOWEJ Według opinii lekarza optymalnego.

Drukuj

dna-moczowaObecna definicja dny moczanowej rzeczywiście jest określona stężeniem kwasu moczowego we krwi, a nie jej objawami.
Sprawa jest wyjątkowo prosta: poziom powyżej 6,4 mg/100 ml oznacza chorobę. Podaje się, że częstość występowania ataków wzrasta z poziomem kwasu moczowego, a ten zależy od wieku, płci i odżywiania (Medycyna Wewnętrzna - Harold PZWL 2001).
Kwas moczowy w organizmie pochodzi z dwóch źródeł: syntezy oraz dowozu puryn z zewnątrz.


Z wiekiem zwiększa się przewaga procesów  rozpadu (katabolicznych) nad procesami budowy (anabolicznymi) i część puryn zawartych w kwasach nukleinowych jest substratem do produkcji kwasu moczowego, co mogłoby tłumaczyć narastanie choroby.
Udało się również ustalić kilka enzymów odpowiedzialnych za przemiany puryn, i ich niedobór (uwarunkowany genetycznie) może powodować zwiększenie wytwarzania kwasu moczowego.

Najczęściej choroba związana jest nie z nadprodukcją kwasu moczowego, ale upośledzonym wydalaniem, (ponad 99%), dlatego leki hamujące jego syntezę nie przynoszą wielkiego skutku.
Mimo wieloletniej farmakoterapii zmiany chorobowe u pacjentów stale postępują, a jedynie ich tempo może być wolniejsze.
Objawy dny moczanowej były znane już od dawna i nazywają ją "chorobą książęcą". Na dnę zapadali zwykle męscy przedstawiciele wysoko postawionej szlachty w dojrzałym wieku.

Nie chorowali chłopi, ani ubogie mieszczaństwo.

Aż do wieku XIX była to choroba elit i wiązała się ze spożyciem dużej ilości produktów zawierających niskowartościowe białko przy stosunkowo niskiej aktywności fizycznej. Wraz ze wzrostem dostępności białka (również zwierzęcego) w XX wieku dna moczanowa stała się chorobą pospolitą.
Obecnie w krajach rozwiniętych występuje we wszystkich warstwach społecznych. Trudno jest znaleźć dane dotyczące zachorowań w społeczeństwach biednych, bo tam prawdopodobnie wcale nie występuje.

W wątpliwość należy poddać związek dny z poziomem kwasu moczowego, ponieważ nawet u osób, które obniżają go stale lekami, zmiany postępują. Spotyka się również ludzi (zwłaszcza wśród optymalnych), którzy przekraczają normę przyjętą dla osób zdrowych, a nie zgłaszają żadnych dolegliwości. Osoby chore rozpoczynające żywienie optymalne zwykle zgłaszają szybkie  ustępowanie dolegliwości, mimo, że nie zawsze wiąże się to z poprawą wyników laboratoryjnych.
Żywienie optymalne zapewnia niezbędną ilość produktów białkowych, o najwyższej wartości biologicznej.

Takiego białka powinno się zjadać 30-60 g/dobę.

W przypadku stosujących żywienie optymalne spotykamy się czasem z przekroczeniem tej ilości. Zazwyczaj nieznaczna nadwyżka nie powoduje dużych problemów, jednak u chorujących wcześniej na dnę, może dojść do nawrotu choroby.

Należy wtedy zredukować ilość białka do 30 g/dobę (nie mniej!).

Wskazane przy dnie moczowej jest stosowanie prądów selektywnych PS, które szybko usuwają dolegliwości bólowe.
Zazwyczaj wszystkie objawy i powikłania dny dają się szybko wyleczyć.
W bardzo zaawansowanych przypadkach może jednak dojść do zmian nieodwracalnych w stawach lub nerkach.
Należy również pamiętać o często występujących w dnie kamieniach nerkowych, które mogą pozostać nierozpoznane. Po 1-3 miesiącach żywienia optymalnego dochodzi do rozpuszczenia kamieni a te przechodząc przez moczowód – dają czasem objawy bólowe.
W takiej sytuacji zachodzi potrzeba pomocy urologa.
Z reguły kończy się na jednym zastrzyku działającym przeciwbólowo i rozkurczowo.

Lek. med. Przemysław Pala
konsultant i opiekun medyczny
.

Polecamy jeszcze artykuł: http://gramzdrowia.pl/uleszka/co-nas-zatruwa/kwas-moczowy.html

O DNIE MOCZANOWEJ Według opinii lekarza optymalnego.
 

Komentarze   

 
Witold
+1 #10 Witold 2017-02-03 08:23
Z dną moczanową ma problemy coraz więcej osób, a medycyna doskonale potrafi sobie radzić. Jest taki lek, bardzo skuteczny bo działający na źródło problemu: Urarthone Lehning. Obniża i odprowadza z organizmu nadmiar kwasu moczowego, łagodzą te stany zapalne. Bardzo dobre lekarstwo na podagrę, mi bardzo pomógł.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
GramZdrowia
+6 #9 GramZdrowia 2012-05-05 19:12
Kapsułki o których mowa należy zrobić samodzielnie - jest to najzwyczajniej soda spożywcza zapakowana w kapsułki, które można kupić na allegro.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Anna
+1 #8 Anna 2012-05-05 18:52
Mam pytanie do Pana z Zakopanego? Proszę o namiary, gdzie mogę kupić te tabletki? Interesuje mnie także to jakie są po nich skutki uboczne, czyli co dokładnie pisze w ulotce?
Z góry dziękuję za odpowiedź :-)
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Zakopane
0 #7 Zakopane 2012-04-18 12:42
soda oczyszczona, w kapsułkach które można kupić na allegro.
samemu trzeba zapakować sodę w kapsułki.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Marta
+2 #6 Marta 2012-04-18 07:19
Cytuję Zakopane:
DO dzisiaj zjadłem około 100 drażetek od połowy grudnia-Ilekroć biorę je dziękuję za szczęście w nieszczęściu ,że natrafiłem na Pana ! Należy się Panu nagroda Nobla!!! Wszyscy lekarze, konowały , którzy nie mają pojęcia o leczeniu powinni znać ten patent a nie leczyć bez efektów i drążyć tylko kieszenie , przy okazji niszcząc zdrowie.Modlitwa obowiązkowa w Pana intencji !!! "Sprzedałem " Pana patent niedawno znajomemu na razie czekam na efekty kuracji- powiadomię też o tym Pana. Jestem naprawdę BARDZO wdzięczny Panu !!! Życzę Wszystkiego Najlepszego z Okazji Świąt. Dla Pana Statystyk: mam 64 lata czyba na nic specjalnego nie choruję. Jeszcze raz SERDECZNIE dziękuję za powrót do życia !!!!!!!!!!!!


Witam,
Czy kuracja która Panu pomogła , pomoże również w dnie moczanowej? Jakie drażetki należy brać? Co Panu pomogło?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Zakopane
+3 #5 Zakopane 2012-04-07 21:55
DO dzisiaj zjadłem około 100 drażetek od połowy grudnia-Ilekroć biorę je dziękuję za szczęście w nieszczęściu ,że natrafiłem na Pana ! Należy się Panu nagroda Nobla!!! Wszyscy lekarze, konowały , którzy nie mają pojęcia o leczeniu powinni znać ten patent a nie leczyć bez efektów i drążyć tylko kieszenie , przy okazji niszcząc zdrowie.Modlitw a obowiązkowa w Pana intencji !!! "Sprzedałem " Pana patent niedawno znajomemu na razie czekam na efekty kuracji- powiadomię też o tym Pana. Jestem naprawdę BARDZO wdzięczny Panu !!! Życzę Wszystkiego Najlepszego z Okazji Świąt. Dla Pana Statystyk: mam 64 lata czyba na nic specjalnego nie choruję. Jeszcze raz SERDECZNIE dziękuję za powrót do życia !!!!!!!!!!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Zakopane
+2 #4 Zakopane 2012-04-07 21:55
Witam Pana. Chciałem Panu serdecznie podziekować za pomoc w zlikwidowaniu mojej podagry.Otóż od czasu brania sody w kapsułkach od połowy grudnia jak do tej pory nie miałem ataku choroby. Przez ostatni miesiąc brałem sporadycznie co kilka dni po1 pastylce jak sobie przypomniałem,ż e może trzeba wziąść profilaktycznie .Jem wszystko jak dawniej bez żadnych ograniczeń:kawa 2x dzienie,rosoły, mięso- po prostu bez żadnego wykluczenia jakichś tzw.szkodliwych potraw dotyczacej tej zarazy. Po prostu REWELACJA!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Krzysztof
-2 #3 Krzysztof 2012-03-04 00:31
8) Jak mawiał JP II Nie Lękajie Się" eInie tylko on POZYTYWNYM MYŚLNIEM jak MODLITWĄ można uleczyć i zmienić wiele.Wyłanczm się więc i idę medyować :oops:
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Danusia
+23 #2 Danusia 2011-11-08 13:23
ratunku: mam już cukrzycę, jestem otyła, o dużo za wysoki wynik kwasu moczanowego, jak go zmniejszyć, co spożywać lub zażywać.Za wszelkie informacje uprzejmie dziękuję.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
Jozef
+2 #1 Jozef 2011-07-31 09:55
jestem optymalnym od roku choruje na dyskopatie ibole stawow barkowych idloni.Przestrz egam zasad zywienia optymalnrego.je dnak bole nie ustepuja
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Moja choroba to