DO POCZYTANIA

Co nas zatruwa?
Jak powinniśmy jeść
Niezwykła kapusta
Autodiagnoza
Mieć pod reką
Naturalna apteka
Leczymy się sami
Nasz kręgosłup
Rak to nie wyrok
Nietypowe przepisy
Przepisy ojca Grande


DEKALOG ZDROWIA

 1  Nigdy nie łącz pokarmów białkowych (mięso, wędliny) z węglowodanowymi (ziemniaki, pieczywo).

 2  Nigdy nie jedz gorących potraw i nie pij gorących napojów.

 3  Stosuj 3-4 godzinne przerwy między posiłkami.

 4  Na przekąskę (między posiłkami) jedz same tylko owoce lub surówki warzywne.

 5  Nie popijaj podczas jedzenia. Pij pół godziny przed posiłkiem lub godzinę po posiłku.

 6  Ogranicz kawę i czarną herbatę. Pij soki ze świeżych warzyw, owoców i ziołowe lub owocowe herbaty.

 7  Nie jedz smażonych potraw. Zdrowsze są gotowane lub duszone.

 8  Unikaj białych "zabójców" - pieczywa z białej mąki, cukru i słodkiego mleka.

 9  Codziennie pij naturalny jogurt i świeży sok z jednej cytryny.

 10  Najlepszym lekarstwem jest ruch. Na to tabletek nie ma i chyba nigdy nie będzie.

Cud naszego organizmu polega na tym,
że jego komórki są zdolne do regeneracji. Tombak

OCZYSZCZANIE ORGANIZMU


Jelito grubeFlora bakteryjnaWątrobaKości i stawyNerkiNaczynia krwionośneKrew i limfaInne oczyszczeniaHigiena zewnętrzna

Całość artykułu opracowano na podstawie książek prof. Michała Tombaka ("Droga do zdrowia", "Jak żyć długo i zdrowo" oraz "Czy można żyć 150 lat?"). Autor pisze między innymi:

Żeby pozbyć się prawdziwej przyczyny wielu chorób, trzeba w pierwszej kolejności wyprowadzić z organizmu wszystko to, co jak na wysypisku gromadziło się przez wszystkie lata. Całkowite oczyszczenie organizmu jest nam nie tylko potrzebne, ale życiowo niezbędne, dlatego że tylko czysty organizm, wolny od "wewnętrznego brudu", może funkcjonować harmonijnie i właściwie. Każdy etap oczyszczania będzie dawał odczuwalne wyniki. Po oczyszczeniu jelita grubego przestaną Państwa dręczyć wzdęcia brzucha, zaparcia, zgaga. Po wyczyszczeniu wątroby poprawia się trawienie, pamięć, pojawia się blask w oczach, połysk włosów, przestaniecie się męczyć, pojawi się energia i siły. Oczyszczenie nerek powoduje zanik worków pod oczami, normalizuje się ciśnienie i zanikają różne bóle w dolnej części brzucha. Oczyszczenie stawów spowoduje rozpuszczenie znajdujących się w nich soli. Jeśli stawy nie były sprawne ruchowo i bolały, szczególnie przy zmianie pogody, to teraz będą sprawne i elastyczne. Oczyszczenie limfy i naczyń krwionośnych obroni nas przed infekcjami, zawałem, wylewem, żylakami i wieloma dolegliwościami, które czynią czasem życie nie do wytrzymania.

Przejdźmy zatem do metod oczyszczania wewnętrznego naszych organów.

Oczyszczanie organizmu składa się z siedmiu etapów, których kolejności należy bezwzględnie przestrzegać. Proszę także pamiętać, żo oczyszczenie organizmu nie przyniesie żadnych efektów, jeśli z rozpoczęciem oczyszczania organizmu nie wprowadzimy zasad odżywiania łącząc prawidłowo spożywane pokarmy (przeczytaj artykuł - "Jak powinniśmy jeść").

1. Oczyszczenie JELITA GRUBEGO
2. Odtworzenie prawidłowej FLORY BAKTERYJNEJ jelit.
3. Oczyszczenie WĄTROBY
4. Oczyszczenie KOŚCI I STAWÓW
5. Oczyszczenie NEREK
6. Oczyszczenie LIMFY I KRWI
7. Oczyszczenie NACZYŃ

Przy wyborze metody oczyszczania należy się kierować własną psychiką, stanem zdrowia, a także czystą codzienną ekonomią. Należy brać pod uwagę świeżość i dostępność produktów. Zwrócić należy uwagę na nasz zasób domowych "narzędzi" do obróbki produktów (prasy do wyciskania, miksery, wyciskarki do cytryn itp.), bo bez nich nie zrobimy nic lub utracimy część składników. Wybieramy tylko jeden ze sposobów oczyszczania i sporządzamy plan, w którym musimy zapisać terminy, czynności oraz, na własny użytek, kosztorys leczenia. Prof. Tombak pisze między innymi:

Mało kto wie, że u dorosłej osoby w jelicie grubym znajduje się od 8 do 15 kg kamieni kałowych, które człowiek nosi przez całe życie. Przeważnie po 40 roku życia jelito grube jest tak zapełnione kamieniami, że wypiera ze swoich miejsc inne organy, utrudniając pracę wątrobie, nerkom i płucom. To właśnie jest istotna przyczyna większości chorób. [...] Funkcjonujący nadal pod warstwą "brudów" układ wchłaniający jelita grubego dostarcza do ciała toksyny, substancje rakotwórcze, produkty gnicia. Rozchodzą się one z krwią po całym organizmie, stopniowo osiadając na ściankach naczyń krwionośnych i w stawach. [...] Niezliczone są objawy i uszkodzenia organów, nieprzewidywalna jest diagnostyka chorób powstałych z powodu stale zanieczyszczonego jelita grubego. Ale szczytem wszystkiego jest niedrożność w ostatnim stadium raka, kiedy zatyka się wąski kanał i człowiek skazany jest na śmierć z powodu zatrucia organizmu.

Na koniec dwie rady prof. Tombaka. Po pierwsze, wyrobić w sobie świadome pragnienie pozbycia się złogów, które są przyczyną wielu chorób. Po drugie, ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń, aby niechcący nie zaszkodzić sobie i osiągnąć większą korzyść.

  Oczyszczenie jelita grubego  

Jelito grube zwane jest "bezpiecznikiem zdrowia". Mniemanie, że to tylko "rura kanalizacyjna" jest błędem. Jelito grube spełnia jedną z najważmiejszych ról w naszym organizmie. To w nim wchłaniana jest woda, witaminy mikro i makroelementy, które nie zostały wchłonięte w jelicie cienkim i cenne dla organizmu soki trawienne. Z resztek, z których nic dla organizmu już "wyciągnąć" nie można, formowane są masy kałowe. Jest ono też odpowiedzialne za jakość naszego systemu obronnego. Jelito grube, którego ścianki są oblepione gnijącymi resztkami niestrawionego pokarmu, śluzem i kamieniami kałowymi nie spełnia swojej roli, a wręcz przeciwnie - zatruwa tylko nasz organizm toksynami wytwarzanymi przez bakterie gnilne. W tym wypadku zapadamy na choroby, których pochodzenia trudno się domyśleć. Nie ma też mowy o całkowitym wyleczeniu się z chorób, bo substancje lecznicze nie są wchłaniane. Bez oczyszczenia, na samym początku, jelita grubego oczyszczanie innych organów nie ma żadnego sensu.

  Niektóre objawy zanieczyszczenia jelita grubego  
Zaparcia, wzdęcia brzucha, skórne egzemy, wągry, alergie, czarny nalot na zębach, szary nalot na języku, nieprzyjemny zapach potu i skóry.

  Profilaktyka  
Ograniczyć spożywanie produktów: mięsa, czekolady, słodyczy, cukru, krowiego mleka, jaj, białego chleba.
Pić rano i wieczorem po 1 szklance kefiru.
Dokładnie żuć pokarmy (każdy kawałek po 35-50 razy).
Nie popijać w trakcie jedzenia.
Zmniejszyć spożywanie kawy i herbaty.

  Test na sprawdzenie prawidłowej pracy jelita grubego  
Wypić 2 łyżki stołowe świeżego soku z buraków. Jeśli po 4 godzinach mocz (a także kał) zabarwi się, to oznacza, że jelito grube nie spełnia swojej funkcji.

Oczyszczenie lewatywą (metoda Walkera)

Amerykański lekarz Walker, powiedział kiedyś - "Nie ma prostszego i bardziej skutecznego środka oczyszczającego człowieka od wewnętrznych "brudów" niż lewatywa. A osoby, które są jej przeciwne, właśnie potrzebują lewatywy najbardziej."

Oczyszczanie lewatywą, to metoda najskuteczniejsza, wywołująca jednak największe opory przeważnie natury psychicznej, obyczajowej lub zwykłej "wstydliwości". Jest jednak najmniej skomplikowaną i pochłaniającą najmniej kosztów. Trzeba koniecznie się "przełamać". Do przeprowadzenia zabiegu będziemy potrzebowali - irygatora, cytryny lub octu jabłkowego, łyżeczki oleju roślinnego i przegotowanej wody. Ale... zdobycie irygatora w Rzeczypospolitej graniczy z cudem. Są tylko gruszki i gruszeczki dla dzieci oraz irygatory "dowcipne". Dostępne są irygatory firmy "Braun" w cenie około 320,00 złotych (podgrzewane z innymi bajerami), ale kto kupi irygator w cenie dobrego radia? Tu niestety musimy sobie poradzić sami.

Do pierwszych irygacji używamy 2 litrów przegotowanej i wystudzonej do temperatury ciała, wody zakwaszonej 2 łyżkami soku z cytryny lub octu jabłkowego. Irygator wieszamy wyżej, smarujemy koniec rurki olejem roślinnym (unikać wazeliny, kremu czy mydła gdyż blokują pory) i do... pracy. Przyjmujemy postawę przeciagającego się kota (lub jak kto woli tygrysa). Rozluźniamy brzuch, oddychamy przez usta i po około minucie jest po wszystkim. Teraz należy wlaną wodę "potrząsnąć". Możemy wykonywać podskoki, taniec brzucha lub rękoma potrząsnąć dół brzucha. Po 2-10 minutach poczujemy parcie, zabieramy książkę lub ulubiona gazetę i udajemy się na sedesik. Zejście całej wody z jelita trwa około 20 minut i zakończenie "operacji" powinno zakończyć się oddaniem moczu (jest to sygnał, że wszystko zeszło).

Pierwsze oczyszczanie wykonujemy przez miesiąc (w pierwszym tygodniu - codziennie, w drugim tygodniu - co drugi dzień, w trzecim tygodniu - co dwa dni, w czwartym tygodniu - co trzy dni). Aby utrzymać ten stan rzeczy lewatywę wykonywać należy raz w tygodniu, ale regularnie używając do tego już 1 litra wody. W okresie robienia lewatyw bardzo korzystnie jest jeść duzo kaszy. Kasza powinna być z gatunku otrębowych. Gotować ją należy koniecznie na wodzie (w żadnym wypadku nie gotować kaszy na mleku i w żadnym wypadku nie gotować kaszy manny). Jednorodna masa jednocześnie strawionej w żołądku kaszy równomiernie zajmie objętość jelita grubego, nada mu własciwy kształt i zmusi do pracy.

Wielu chorych panicznie usiłując uwolnić się od konieczności lewatyw, gotowych jest przyjmować leki przeczyszczające. Kategorycznie to odradzam. Środki przeczyszczające odwadniają organizm, zabierając z jelit wilgoć. Mięśnie jelita grubego powinny pracować. Środki przeczyszczające po prostu wypłukują "zawartość" jelita, nie zmuszając mięśni do pracy, co prowadzi do atrofii tkanki mięśniowej jelita grubego. W ostateczności grozi to chronicznymi zaparciami, zaś zwyczajne przepłukiwanie za pomocą irygatora przywraca i normalizuje pracę jelita grubego i ten, kto przeszedł fazę przepłukiwania nie cierpi na zaparcia.

Dla tych, dla których powyższy sposób oczyszczania jelita grubego jest nie do przyjęcia proponowane są inne sposoby oczyszczania jelita grubego z zaznaczeniem, że nie są tak skuteczne jak lewatywa.

Oczyszczenie kefirem (stosować dwa razy w miesiącu)

  Pierwszy dzień  
Wypić 2,5 litra kefiru w 6 dawkach wraz z sucharkami z czarnego pieczywa (nie spożywać żadnych posiłków).

  Drugi dzień  
Wypić 1,5 do 2 litrów soku z jabłek w 6 dawkach wraz z sucharkami z czarnego pieczywa. Sok powinien być świeżo przygotowany, jabłka powinny być słodkie (nie spożywać żadnych posiłków).

  Trzeci dzień  
W ciągu dnia jeść tylko sałatki z gotowanych warzyw (buraki, marchew, ziemniaki, można dodać kiszone ogórki, kiszoną kapustę, cebulę, olej roślinny wraz z sucharkami z ciemnego pieczywa.

Oczyszczenie owocami (wybrać jeden ze sposobów)

  Sposób I  
Śliwki suszone 400 g, daktyle 200 g, morele 200 g, figi 200 g - wszystko to zmielić. Do otrzymanej masy dodać 200 g miodu i wszystko razem wymieszać. Przechowywać w szklanym naczyniu w lodówce. Spożywać wieczorem przed snem po 1 stołowej łyżce, póki się nie skończy. Kurację należy stosować raz na 3 miesiące.

  Sposób II  
Dwie pomarańcze obrać ze skórki na 1-2 mm, tak aby na owocach pozostał biały miąższ. Razem z białym miąższem jeść pomarańcze na noc 2 godziny po ostatnim posiłku. Stosować przez 14 dni.

  Sposób III  
Wieczorem do szklanki zsiadłego mleka włożyć 10 suszonych śliwek, odstawić na noc. Rano na czczo wypić zsiadłe mleko, zjeść śliwki. Następnie znowu zalać 10 suszonych śliwek zsiadłym mlekiem. Odstawić do wieczora. Wieczorem, przed snem wypić zsiadłe mleko i zjeść śliwki. Kurację powtarzać przez 10 dni. Stosować raz na 3 miesiące.

Oczyszczenie warzywami

Pić po 1/2 szklanki soku z kapusty kwaszonej 3 razy dziennie. Stosować przez 14 dni.

Wszystkie zabiegi zdrowotne należy wykonynać w określonej kolejności. Pierwszy krok do zdrowia, to właśnie ten, z którym się Państwo zapoznali. Jeżeli go nie zrobicie, to innej drogi nie ma. Mało tego - jeśli z niego zrezygnujecie i weźmiecie się od razu za wykonywanie kolejnych zabiegów, nie osiągniecie oczekiwanych rezultatów. Sekret zdrowia, to jednoczesne przestrzeganie zasad higieny wewnętrznej i rozumne odżywianie. Wtedy jesteśmy całkowicie zabezpieczeni przed jakimikolwiek chorobami. Ale sama tylko higiena wewnętrzna nie uchroni nas przed potężnymi stratami energii na strawienie nieprawidłowo zjedzonego pożywienia, zaś samo tylko sensowne odżywianie się nie obroni przed przedostawaniem się do organizmu, do krwi koktailu szkodliwych substancji. Wybór tylko racjonalnego pożywienia stymuluje wchłanianie szkodliwych substancji z niepłukanych jelit, a samo oczyszczenie jelit będzie powodowało straty energii na strawienie niewłaściwego pokarmu. Wyjście jest jedno - trzeba zaakceptować cały kompleks proponowanych metod.

Po przeprowadzeniu cyklu oczyszczenia jelita grubego należy się nauczyć prawidłowo łączyć pokarm i zadbać o odbudowę zdrowej flory bakteryjnej jelita grubego.

  Odtworzenie prawidłowej flory bakteryjnej  

Kurację oczyszczania jelit i odtwarzania normalnej flory bakteryjnej prowadzimy przez 2 tygodnie.

Codziennie wieczorem 2 godziny po kolacji zjadamy jeden ząbek czosnku. Czosnek należy jeść bez chleba i dobrze przeżuwać.

W czasie spożywania czosnku może się wzmóc bicie serca u osób z zaburzeniami układu krwionośnego i jest to naturalne. Silne pieczenie powoduje wchłanianie się soku w istniejące ranki, gdzie gnieżdżą się pasożyty. Po zjedzeniu czosnku można przepłukać jamę ustną, umyć zęby, a przed snem zjeść jabłko lub wypić herbatę z cytryną lub miodem. Zapach czosnku można usunąć żując skórkę cytryny lub pomarańczy lub drobno posiekanej natki pietruszki. Jeśli ktoś nie jest w stanie zjeść czosnku radzi się przekroić ząbek czosnku na pół, każdą połówkę "zawinąć" w odrobinę chleba i połknąć jak pigułkę.

  Oczyszczenie wątroby  

  Niektóre objawy zanieczyszczenia wątroby  
Pojawienie się na ciele piegów, znamion brązowych i brodawek, brązowe plamy przy korzeniach włosów.
Zimna i wilgotna skóra ciała i rąk, zabarwiony na żółto spód języka.
Brak możliwości zrobienia prawą nogą kroku takiej samej długości jak lewą.

  Przyczyny nieprawidłowej pracy wątroby  
Nadmierne spożywanie - posiłków i płynów, cukru, produktów cukrowych, owoców i alkoholu, tłuszczów, oleju roślinnego i tłustego mięsa, posiłków gotowanych i rafinowanych, świeżego chleba i wyrobów mącznych.
Przyzwyczajenie do spożywania posiłków przed snem lub w nocy.

  Profilaktyka  
Zmniejszyć ilość spożywanych posiłków.
Nie jeść śniadania.
Spożywać więcej gotowanych warzyw (do 40%) od ogólnej ilości posiłków na dobę.
Zimą jeść więcej kwaszonej kapusty.
Jeść więcej twarogu, pić więcej zsiadłego mleka, kefiru.
Spożywać wszystko przygotowane świeżo (nie jeść odgrzewanych lub z poprzedniego dnia).

  Częstotliwość oczyszczania wątroby  
Pierwsze czyszczenie jest najtrudniejsze, ponieważ organizm traci dużo sił. Zwykle jest wydalane dużo starej żółci, pleśni, białych nici, zielonych "koreczków" (cholesterol) ale kamieni może nie być. To nie oznacza, że oczyszczanie się nie udało. Po prostu wątroba jest silnie zanieczyszczona i podczas kolejnych oczyszczeń pojawią się kamienie. Drugie oczyszczanie jest już łatwiej przeprowadzić. Powinno się odbyć po 3-4 tygodniach, a następne oczyszczenia przeprowadzamy raz na 3 miesiące. Jeśli po 2 dniach od pierwszego oczyszczania odczuwamy ciężkość w wątrobie, zabieg oczyszczania należy powtórzyć już po 2 tygodniach. Po 5-7 oczyszczeniach kurację można przeprowadzać raz na rok.

  Odżywianie po oczyszczeniu wątroby  
Musimy wyeliminować z jadłospisu wszystkie produkty szkodliwe dla wątroby - smażone mięso, ryby, ostre i tłuste przekąski (szczególnie zimne), żywność bogatą w skrobię (biała mąka, słodkie pieczywo, ciastka, herbatniki) i grzyby, a ponadto przy schorzeniach wątroby - ocet, pieprz, musztardę, rzepę, rzodkiew, smażoną cebulę, kawę i kakao. Wątrobie są niezbędne witaminy A, B, C i K. Znajdujemy je w dużej ilości w żółtku kurzego jaja, maśle śmietankowym, twarogu, pomidorach, burakach, marchwi, kabaczkach, kalafiorze, winogronie, arbuzie, truskawkach, jabłkach, suszonych śliwkach, przerośniętej pszenicy, dzikiej róży i porzeczkach. W celu wzmocnienia chorej wątroby należy pić sok z buraków i marchwi w proporcji 1:4 do 0,5 litra dziennie.

Oczyszczenie cytryną i sokami warzywnymi (wybrać)

Pić rano, w porze obiadowej i wieczorem 1/2 szklanki gorącej wody, do której należy wcisnąć sok z 1 cytryny.

3-4 razy w ciągu dnia pić po 1/2 szklanki mieszanki soków z marchwi, buraka i świeżego ogórka w proporcji 10:3:3 (259 g, 75 g, 75 g). Kurację należy przeprowadzać przez dwa tygodnie. W pierwszym roku przeprowadzamy 4 kuracje po 14 dni co 3 miesiące, potem raz w roku.

3-4 razy w ciągu dnia pić po 1/2 szklanki mieszanki soków z 270 g marchwi, 130 g selera i 60 g pietruszki. Kurację należy przeprowadzać przez dwa tygodnie. W pierwszym roku przeprowadzamy 4 kuracje po 14 dni co 3 miesiące, potem raz w roku.

Oczyszczenie sokiem jabłkowym

Do kuracji używamy soku przyrządzonego ze świeżych owoców (soki gotowe nie nadają się). Jabłka powinny być słodkie, ale można dodać trochę kwaśnych. Sok należy pić łyczkami przytrzymując w ustach aby wymieszał się ze śliną. Sok używamy w dwóch etapach: przygotowawczym i właściwej kuracji.

  Kuracja przygotowawcza - 7 dni  
Aby przygotować organizm do przyjmowania nadmiaru kwasu przez 7 dni pijemy 1 szklanki soku na 15 minut przed każdym posiłkiem.

  Kuracja właściwa - 3 dni  
W każdym dniu pijemy (nie przyjmując żadnego pokarmu) o godzinie 08.00 - 1 szklanka soku jabłkowego, 10.00 - 2 szklanki soku, 12.00 - 2 szklanki soku, 14.00 - 2 szklanki soku, 16.00 - 2 szklanki soku, 18.00 - 2 szklanki soku, 20.00 - 2 szklanki soku. Jeżeli w czasie kuracji nie nastąpi wypróżnienie, należy wypić zioła przeczyszczające, a najlepiej zrobić lewatywę.

Oczyszczenie olejem roślinnym i sokiem z cytryny

Skuteczność oczyszczenia zależy od całkowitego zastosowania się do przepisu i przeprowadzenia wszystkich etapów.

  Etap pierwszy (5-7 dni)  
"Złagodzenie" organizmu. Sauna sucha lub parowa albo gorąca kąpiel. Przynajmniej 2 zabiegi, każdy od 10 do 20 minut. Pierwszy na 5-7 dni przed zabiegiem, drugi na dzień przed zabiegiem.

  Etap drugi (2-3 dni)  
2-3 dni przed oczyszczeniem spożywać głównie produkty pochodzenia roślinnego oraz pić 0,5 litra świeżo wyciśniętego soku z buraka i jabłek w proporcji 1:4, codziennie na noc pić napar z ziół przeczyszczających (lub wykonywać lewatywę). Wykluczyć całkowicie z jadłospisu mięso i ryby. Można spożywać jaja, tłusty ser, produkty mleczne kwaśne (zsiadłe mleko, kefir, jogurt, biały ser). W ostatnim dniu wziąć gorącą kąpiel.
Do zabiegu należy przygotować: 200 ml oleju roślinnego (każdego gatunku), autor preferuje olej z pestek z winogron, 6 cytryn średniego rozmiaru (około 1 kg), 2 kieliszki (50 ml), termofor lub poduszka elektryczna, 1 ząbek czosnku, mały słoiczek z zakrętką.

  Etap trzeci (1-2 dni)  

  Dzień pierwszy   ostatni posiłek należy zjeść do godziny 14.00 (po godzinie 14.00 nic nie jeść); przy poczuciu głodu pić tylko sok (najlepiej świeżo przygotowany - marchwiowy, jabłkowy lub przegotowaną wodę; na noc obowiązkowo zrobić lewatywę - 1,5 litra wody z 1 łyżką soku z cytryny.   Ważne!   jeśli poczuje się osłabienie przede wszystkim nie denerwować się (jest to spowodowane oczyszczaniem organizmu, który nie mając pożywienia zaczyna się odżywiać trującymi toksynami). Aby się od tego uwolnić należy jak najwięcej spacerować w ciepłym ubraniu; jeśli pod wieczór zaczniemy odczuwać bóle głowy należy natychmiast zrobić lewatywę, a jeśli ból nie ustępuje wypić jedną szklankę gorącej, przegotowanej wody z dodatkiem 1 łyżeczki miodu i łyżeczką octu jabłkowego. Środek przeciwbólowy użyć w ostateczności;

  Dzień drugi   po przebudzeniu można wypić szklankę gorącej, przegotowanej wody małymi łyczkami; zrobić lewatywę (1,5 litra przegotowanej wody, 1 łyżka soku z cytryny) i iść na spacer; do godziny 14.00 można pić soki (marchwiowy, jabłkowy lub ich mieszankę);

  O godzinie 14.00   odłączyć telefon, nie wykonywać żadnych obowiązków związanych z domem lub z pracą, unikać nieprzyjemnych rozmów, stresowych sytuacji. Wyłączyć się całkowicie i skupić wyłącznie na sobie.

  Między 15.00 a 18.00   należy położyć się kilka razy na 20-30 minut, w tym czasie podgrzewać wątrobę termoforem lub poduszką elektryczną;

  O godzinie 18.00   - do naczynia z gorącą wodą wstawić butelkę z olejem w celu ogrzania go, • 6 cytryn na 10-15 minut włożyć do wrzątku (będą bardziej soczyste), • wycisnąć ząbek czosnku do słoiczka i zakręcić go, • wycisnąć sok z cytryn i przelać przez sitko, • przygotować pościelone łóżko.

  Do 18.30 przygotować   - 2 kieliszki (50 ml) na olej i sok z cytryny, • elektryczną poduszkę lub termofor, • 200 ml oleju, • 100-150 ml soku z cytryny.

  O godzinie 18.30   - wziąć gorący prysznic (lub kąpiel) trwający 10 minut, dobrze rozgrzać ciało i położyć się;

  O godzinie 19.00   - wstać, nalać do jednego kieliszka 40 ml oleju, a do drugiego 20-30 ml soku z cytryny; wypić olej i natychmiast popić sokiem z cytryny po czym położyć się i dalej nagrzewać wątrobę; o 19.15 znów wypić olej i sok z cytryny i ponownie położyć się rozgrzewając wątrobę i tak co 15 minut, aż do całkowitego wypicia oleju i soku z cytryny;
♦ jeśli po kolejnej porcji (zwykle po czwartej) pojawią się nudności, otworzyć słoiczek z czosnkiem i powąchać go. Jeśli nudności nie znikną, trzeba ograniczyć się do już wypitych płynów. Następnie położyć się do łóżka na prawy bok, podłożyć poduszkę elektryczną lub termofor i odpoczywać, czytać lub oglądać telewizję;

  Okres od 21.00 do 23.00   jest najbardziej nieprzyjemny. Może pojawić się zgaga, słabość, pocenie się. Należy to przetrzymać. U niektórych osób, szczególnie ze słabo "pracującą wątrobą" może pojawić się uczucie "oddychania wątroby" (lekkie telepanie pod prawym żebrem); przede wszystkim nie bać się, uspokoić się, "porozmawiać" z wątrobą. Wtedy poczujecie ulgę i spokój w całym ciele;

  Pomiędzy 21.00 a 24.00   najlepiej nie chodzić, a więcej leżeć;

  Około godziny 1.00   w nocy poczujemy parcie. Należy iść do ubikacji i wypróżnić się. Po wypróżnieniu należy zrobić ponownie lewatywę i połołyć się spać. Jeśli pomiędzy 1.00 a 3.00 nie poczujemy parcia możemy śmiało iść spać. Wypróżnimy się rano.

♦ po przebudzeniu się robimy ponownie lewatywę;
♦ jemy lekkie śniadanie z produktów roślinnych, owoców i warzyw, można zjeść kaszę ugotowaną na wodzie;
♦ na obiad zupa wegetariańska (jarzynowa);
♦ na kolację pieczone lub gotowane ziemniaki z dodatkiem zieleniny, ryż z duszonymi warzywami itp.
♦ od następnego dnia możemy rozszerzać menu.
  Uwagi  
♦ czasem po wypiciu 3-4 porcji oliwki zdarzają się wymioty, to znak, że najpierw oczyścił się żołądek. To się zdarza podczas pierwszego zabiegu oczyszczającego, to nic strasznego. Zabieg należy ukończyć;
♦ podczas oczyszczania należy być spokojnym i rozluźnionym. Kiedy wątroba jest silnie zanieczyszczona i wydala z siebie nieczystości, można poczuć, że wątroba jak gdyby "oddycha", nie należy się bać, gdyż strach powoduje skurcze naczyń i przewodów żółciowych, co również może być przyczyną wymiotów;
♦ następnego dnia po oczyszczeniu, niektóre osoby mogą odczuwać lekkie zmęczenie, ale już pod wieczór wszystko wróci do normy. Przeważnie większość osób z rana odczuwa przypływ energii, sił i chęci do życia;
♦ jeśli po zakończeniu zabiegu następnego dnia w okolicy wątroby odczuwamy ciężar, to oczyszczenie wątroby należy powtórzyć po 2 tygodniach;
♦ dla osób, które mają usunięty pęcherzyk żółciowy jest to zabieg wręcz konieczny;
♦ jeśli podczas zabiegu odczuwamy słabość lub mdłości (przy piciu oleju) należy co jakiś czas otworzyć słoiczek i wąchać czosnek.

Oczyszczenie igliwiem

Kurację należy przeprowadzać w lutym, marcu i kwietniu. W trakcie tej kuracji mocz będzie mętny i zabarwiony na różne kolory. Kiedy mocz wróci do normalnej barwy (kolor jasnego piwa) kurację należy zakończyć.

5 stołowych łyżek igliwia sosny lub świerku, drobno posiekać, zaparzyć wrzątkiem 0,5 litra i gotować przez 10 minut na małym ogniu. Przecedzić i wlać do termosu. Pić w ciągu dnia małymi łyczkami o dowolnej porze. Wywar należy robić codziennie świeży.

Oczyszczenie u osób starszych i dzieci

  Zestaw I  
3 szklanki owsa zmielić i wsypać do 5-litrowego emaliowanego garnka, a następnie zalać 4 litrami zimnej wody. Zamknąć wieczkiem i odstawić na 24 godziny. Po 24 godzinach do garnka z owsem dodajemy 2 stołowe łyżki pączków z brzozy i 3 łyżki stołowe liści maliny. Stawiamy garnek na ogniu, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 15 minut. Następnie dodajemy 2 stołowe łyżki kukurydzianych włosków (te, które okrywają kolbę po odwinięciu liści) i gotujemy na wolnym ogniu jeszcze 15 minut. Odstawiamy mieszaninę na 45 minut i ostrożnie, by nie zmącić, przecedzamy.

  Zestaw II  
1 szklankę owoców z dzikiej róży rozdrobnić i przełożyć do 2-litrowego garnka, po czym zalać 1 litrem wrzątku. Zamknąć wieczkiem, owinąć z wierzchu ręcznikiem i odstawić na 24 godziny. Po upływie 24 godzin przecedzamy.

Po przecedzeniu łączymy obydwa zestawy i mamy gotowy środek do oczyszczania wątroby. Otrzymaną mieszankę należy przelać do butelek i przechowywać w lodówce lub w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Używamy 4 razy dziennie po 150 ml na 30 minut przed jedzeniem, przy czym ostatnia dawka powinna być przyjęta przed godziną 19-tą. Używamy codziennie, aż do wyczerpania mieszanki.

  Dawki dla dzieci  
♦ od 1 do 3 lat - 4 razy dziennie po 1 łyżeczce od herbaty - przez 2 tygodnie
♦ od 3 do 5 lat - 4 razy dziennie po 2 łyżeczki od herbaty - przez 2 tygodnie
♦ od 5 do 7 lat - 4 razy dziennie po 1 łyżce stołowej - przez 2 tygodnie
♦ od 7 do 10 lat - 4 razy dziennie po 2 łyżki stołowe - przez 2 tygodnie
♦ od 10 do 15 lat - 4 razy dziennie po 4 łyżki stołowe - przez 2 tygodnie
♦ powyżej 15 lat - po 150 ml - codziennie do wyczerpania
  Ważne!   Jeśli mieszankę przyrządzamy tylko dla dzieci, to składniki wyjściowe zmniejszamy proporcjonalnie dla wieku - 1-3 lat (10 razy), 3-5 (8 razy), 7-10 (6 razy), 10-15 (4 razy). Kurację można przeprowadzać 2 razy w roku.

  Oczyszczenie kości i stawów  

Oczyszczanie przeprowadzamy przez kolejne 3 dni, zużywając na nie 15 g liścia laurowego. Po 7 dniach kurację należy powtórzyć. Podczas kuracji mocz będzie zmieniać barwę od zielonego do jasnoczerwonego i jest to zjawisko normalne. W trakcie kuracji nie spożywać produktów białkowych (mięso, jaja, mleko, żółty ser, twaróg itp.).

  Zestaw dzienny  
5 g liścia laurowego drobno pokruszyć i wrzucić do 300 ml wrzątku, a następnie gotować na małym ogniu przez 5 minut. Wywar po ugotowaniu wlać do termosu i odstawić na 5 godzin. Następnie przecedzić wywar, przelać do naczynia i pić małymi łyczkami co 15-20 minut w ciągu 12 godzin.   UWAGA! Wypicie całego naparu na raz grozi poważnym krwotokiem.  

  Oczyszczenie nerek  

  Niektóre objawy zanieczyszczenia nerek  
Pojawienie się worków pod oczami, białe kropki na paznokciach, wilgotne dłonie.

  Niektóre przyczyny zanieczyszczenia nerek  
Nagromadzenie śluzu, z którego powstają kamienie.
Rozszerzenie nerek od nadmiaru spożycia płynów.
Zwężenie nerek od nadmiaru spożywania soli, mięsa, ryb, pieczywa, słodyczy, produktów mącznych i rafinowanych.

  Zewnętrzne objawy złej pracy nerek  
♦ Jeśli pod oczami pojawiają się worki, świadczy to o nadmiarze płynów i złogów tłuszczu w nerkach. Jeśli przy dotyku worek jest miękki, to świadczy o dużych ilościach spożywanych płynów. Jeśli jest twardy, jest to spowodowane nadmiarem spożywania żółtego sera, tłustych produktów mlecznych, tłustego mięsa, tłuszczu zwierzęcego i słodyczy.
♦ Jeśli powieki są zaczerwienione, jest to oznaka tworzenia się kamieni.
♦ Jeśli wokół oczu pojawiają się ciemnobrązowe koła, świadczy to o spożywaniu dużej ilości soli i produktów zawierających sole. W takich przypadkach należy przejść na dietę bez soli (zamiast soli używać różnego rodzaju przypraw np. suszonego czosnku lub pietruszki.
♦ Jeśli oddajemy mocz częściej niż 3-4 razy dziennie należy zmniejszyć ilość spożywanych płynów. Kolor moczu powinien mieć barwę jasnego piwa. Jeśli kolor jest bardzo jasny, to należy spożywać więcej soli, jeśli ciemny, to spożycie soli należy zmniejszyć.

Oczyszczenie cytryną i sokami warzywnymi (wybrać)

Pić rano, w porze obiadowej i wieczorem 1/2 szklanki gorącej wody, do której należy wcisnąć sok z 1 cytryny.

3-4 razy w ciągu dnia pić po 1/2 szklanki mieszanki soków z marchwi, buraka i świeżego ogórka w proporcji 10:3:3 (259 g, 75 g, 75 g). Kurację należy przeprowadzać przez dwa tygodnie. W pierwszym roku przeprowadzamy 4 kuracje po 14 dni co 3 miesiące, potem raz w roku.

3-4 razy w ciągu dnia pić po 1/2 szklanki mieszanki soków z 270 g marchwi, 130 g selera i 60 g pietruszki. Kurację należy przeprowadzać przez dwa tygodnie. W pierwszym roku przeprowadzamy 4 kuracje po 14 dni co 3 miesiące, potem raz w roku.

Oczyszczenie sokiem z dzikiej róży

2 łyżki stołowe owoców z dzikiej róży zalewamy 200 ml wody i gotujemy przez 15 minut. Studzimy i przecedzamy. Pijemy po 1/3 szklanki 3 razy dziennie. Czas trwania kuracji - 2 tygodnie. Powtarzamy co 3 miesiące. Stosujemy w celu rozpuszczenia i rozdrobnienia do wielkości ziaren piasku wszystkich kamieni w organizmie.

Oczyszczenie sokiem z pietruszki i selera

1 kg korzenia pietruszki i 0,5 kg selera umyć, oczyścić i zmielić w maszynce do mięsa. Przełożyć do garnka o objętości 4-5 litrów, następnie do otrzymanej mieszanki dodać 1 kg miodu pszczelego i 1 litr ostudzonej gotowanej wody. Postawić garnek na małym ogniu i ciągle mieszając drewnianą łyżką gotować póki nie zawrze. Przykryć pokrywką, ostudzić i wstawić do lodówki na 3 dni. W czwartym dniu dodać jeszcze 1 litr gotowanej wody, znów doprowadzić do wrzenia na małym ogniu, po czym ostudzić i jeszcze ciepły roztwór przecedzić. Otrzymany syrop przelać do butelek i przechowywać w ciemnym miejscu. Używać po 3 łyżki stołowe na 15 minut przed jedzeniem 2 razy dziennie do wyczerpania syropu.

Oczyszczenie sokiem z pietruszki (stosować poza kuracją kompleksową)

Bardzo skuteczny środek przy schorzeniach układu moczowo-płciowego i kamieniach w nerkach (szczególnie wtedy, gdy w moczu znajduje się białko, lub jest infekcja w nerkach). Sok z pietruszki jest jednym z najsilniej działających, dlatego też należy spożywać go oddzielnie w czystej postaci i w ilościach 30-50 g dziennie.

Odżywianie po oczyszczaniu nerek. Po wydaleniu kamieni z nerek należy zmienić sposób odżywiania ponieważ kamienie są tylko skutkiem. Główna przyczyna ich tworzenia się to nadmiar kwasu moczowego i jego soli z różnych przyczyn nie wydalane z organizmu. Należy wyeliminować z jadłospisu produkty zawierające dużo białka - wątroba, smażone i wędzone mięso, słone ryby, buliony mięsne itp. Należy spożywać więcej sałatek, surówek, owoców, przerośniętej pszenicy, codziennie pić soki. Sałatki można umiarkowanie solić, żeby stymulować funkcjonowanie nerek i unikać słodyczy, które je zaburzają.

  Oczyszczenie limfy i krwi  

Tę kurację należy przeprowadzać w okresie gdy zaczyna się epidemia grypy lub innych zachorowań bakteryjnych (wczesna wiosna i późna jesień). Przeprowadzamy ją przez 3 dni i przez ten czas nie należy jeść niczego oprócz pomarańcz lub grapeifrutów. W ciągu dnia należy wypić 2 litry mieszanki soków i codziennie sporządzać nowe.

  Skład mieszanki na 1 dzień:  
Sok z 900 g grapeifrutów, sok z 900 g pomarańcz, sok z 200 g cytryny, 200 g wody destylowanej.
  Przeprowadzenie kuracji (w ciągu każdego dnia):  
Rrano na czczo wypić 1 stołową łyżkę gorzkiej soli rozpuszczonej w szklance ciepłej wody. Ppo wypiciu roztworu soli należy się ciepło ubrać i co 30 minut pić mieszankę soków w ilości po 100 g dopóki się nie skończy (w ciągu dnia wypijamy 2 litry mieszanki soków).

Tak postępujemy przez 3 dni z rzędu. Gdy pojawi się uczucie głodu jemy pomarańcze lub grapefruity, ale nic więcej. W czasie kuracji możemy się silnie pocić, ale to jest zjawisko normalne.

  Oczyszczenie naczyń krwionośnych  

Mieszanka ziołowa z miodem

1 szklanka nasion kopru włoskiego, 2 łyżki stołowe zmielonego korzenia kozłka lekarskiego 2 szklanki miodu. Całą mieszankę wlać do termosu o pojemności 2 litrów i zalać wrzącą wodą do wypełnienia termosu. Odstawić na 24 godziny. Następnie przecedzić, przelać i trzymać w lodówce na najniższej półce. Pić po 1 łyżce stołowej 3 razy dziennie na 30 minut przed posiłkiem, do całkowitego wypicia mieszanki. Kurację przeprowadzać 1 raz w roku.

Nalewka tybetańska

Nalewka czosnkowa oczyszcza organizm z odkładającego się tłuszczu, wypłukuje nie rozpuszczony wapń, gwałtownie poprawia przemianę materii, oczyszcza naczynia krwionośne, zapobiega zawałowi serca, miażdżycy, paraliżowi, tworzeniu się nowotworów, likwiduje szum w głowie, poprawia wzrok, odmładza organizm (recepta znaleziona w klasztorze tybetańskim w roku 1971 przez wyprawę UNESCO. Podobno ).

350 g obranego, z nowych zbiorów czosnku, 200 ml czystego spirytusu. Czosnek rozetrzeć i zmieszać ze spirytusem, szczelnie zamknąć i postawić w ciemnym i chłodnym miejscu (nie w lodówce) na 10 dni. Następnie przecedzić, przelać do słoika i postawić w ciemnym miejscu jeszcze na 4 dni. Po tym czasie nalewka jest gotowa do użycia. Używamy jej w kroplach jak poniżej aż do wyczerpania zawartości. Krople pić z 50 ml kwaśnego produktu mlecznego (najlepiej z kefirem lub jogurtem).
♦ Kurację prowadzimy "po kropelce". Dzień   1   śniadanie - 1 kropla, obiad - 2 krople, kolacja - 3 krople,   2   odpowiednio 4-5-6,   3   odpowiednio 7-8-9,   4   10-11-12,   5   13-14-15,   6   16-17-18,   7   19-20-21,   8   22-23-24, od   9   dnia, aż do wyczerpania się nalewki, bierzemy po 25 kropel 3 razy dziennie   Ważne!   Kuracji nie wolno stosować częściej niż 1 raz na rok (niektóre publikacje piszą raz na 5 lat).

Na koniec ciekawostka. Wałęsając się po internecie odnalazłem coś w rodzaju gabinetów odnowy sygnowane nazwiskiem Prof. Tombaka. Z tego co pisze on w swoich książkach można wywnioskować, że oczyszczanie organizmu trwa około jednego roku, natomiast tam oczyszczą klienta przez jeden tydzień. I to jak. Tygodniowy turnus w pokoju dwuosobowym kosztuje 1200,00 PLN, a jednoosobowym "tylko" 1400,00 PLN.

INNE RODZAJE OCZYSZCZEŃ

Oczyszczenie z kwasu moczowego - WARIANT I

Kuracja identyczna jak oczyszczanie limfy i krwi, różniąca się jednak ilością wypitego płynu. Przeprowadzamy ją przez 3 dni i przez ten czas nie należy jeść niczego oprócz pomarańcz lub grapeifrutów. W ciągu dnia należy wypić 4 litry mieszanki soków i codziennie sporządzać nową.

  Skład mieszanki na 1 dzień:  
Sok z 900 g grapeifrutów, sok z 900 g pomarańcz, sok z 200 g cytryny, 200 g wody destylowanej.
  Przeprowadzenie kuracji (w ciągu każdego dnia):  
Rano na czczo wypić 1 stołową łyżkę gorzkiej soli rozpuszczonej w szklance ciepłej wody. Ppo wypiciu roztworu soli należy się ciepło ubrać i co 30 minut pić mieszankę soków w ilości po 100 g dopóki się nie skończy (w ciągu dnia wypijamy 4 litry mieszanki soków).

Tak postępujemy przez 3 dni z rzędu. Gdy pojawi się uczucie głodu jemy pomarańcze lub grapefruity, ale nic więcej. W czasie kuracji możemy się silnie pocić, ale to jest zjawisko normalne. Mogą wystąpić też bóle głowy, nudności i słabość - jest to zjawisko przejściowe, które mija. Jeśli jednak ból głowy nie znika, należy odbyć spacer po świeżym powietrzu albo zrobić intensywny masaż małżowiny usznej, rozcierając ją mocno dużym i wskazującym palcem od dołu do góry i z powrotem do momentu ustąpienia bólu. Przy mdłościach należy pogryzać skórkę cytryny lub pomarańczy. Przed snem koniecznie trzeba wypić napar z ziół przeczyszczających, by usunąć zalegające w jelicie grubym toksyny. W 4 i 5 dniu pić sok z jabłek lub marchwi lub mieszankę tych soków i jeść tylko warzywa i owoce. Szóstego dnia możemy rozszerzyć dietę (kasza, jajka, ryba).

Po przeprowadzeniu oczyszczania musimy zmienić nawyki żywieniowe. Przez 2-3 miesiące należy wykluczyć z jadłospisu produkty zawierające biały cukier i białą mąkę, konfitury, słodycze, wszystkie przetwory konserwowe, a szczególnie te, które zawierają ocet. Ograniczyć należy spożycie tłustego i smażonego pokarmu. W małych ilościach należy jeść masło, ser, ryby, jajka i mięso. Zrezygnować zupełnie z mleka. Z nabiału spożywać biały, tłusty ser (nie więcej niż 50 g dziennie) i zsiadłe mleko (nie więcej niż 1 szklankę dziennie). Podstawą pożywienia winny stanowić sałatki, kasze warzywa, owoce i świeżo wyciśnięte soki. Pożywienie dobierajmy tak (oddzielnie węglowodany, oddzielnie białka), by było trawione jednocześnie - węglowodany trawimy 20-40 minut, a białka 2-4 godziny i stąd zasada - zjadłeś chleb z masłem, mięso zjedz za godzinę, zjadłeś mięso, zjedz chleb z masłem po upływie 4 godzin. Jako kardynalną zasadę przyjąć prawidłowe łączenie pokarmów.

Oczyszczenie z kwasu moczowego - WARIANT II

Do stosowania przy chorobach - osteoporoza, podagra, chroniczny reumatyzm, kamienie żółciowe i nerkowe, anemia, dna moczanowa, niektóre choroby nerwowe, cukrzyca, nadwaga, nadciśnienie, katar żołądka, choroby wątroby. Kurację prowadzimy sokiem z cytryny przez 10 dni (profilaktyczna) lub 12 dni (lecznicza). Obok kuracji leczniczej podaję kurację profilaktyczną, którą należy przeprowadzać najlepiej wczesną wiosną lub późną jesienią w okresie epidemii grypy, angin i przeziębień.

  Obie kuracje zostały opisane w czytance "Co nas zatruwa"  

Jak przygotować sok z cytryny - cytrynę należy przekroić na pół i każdą połówkę wycisnąć. Sok pić bez dodatku cukru i bez rozcieńczania wodą (w kuracji profilaktycznej można rozcieńczyć wodą i dodać łyżeczkę miodu na szklankę soku). Wyciśniętych połówek nie wyrzucać, a drobno pokroić, przełożyć do słoika, zalać miodem lub posypać cukrem i po 10 godzinach mamy esencję, którą można pić zamiast herbaty, dodając wodę mineralną lub przegotowaną. Taką samą kurację leczniczą przeprowadzamy lecząc kamienie.Podczas leczenia mocz zmienia kolor na ciemny i pojawić się w nim może ceglany osad (są to sole moczanowe) i w pierwszej fazie leczenia może być go dużo, co świadczy o gwałtownym usuwaniu kwasu moczowego. Pod koniec kuracji kolor moczu staje się bursztynowy i nie zawiera osadów.

Kwas cytrynowy jest jedynym kwasem wiążącym wapń w organizmie tworząc sól, która podczas rozpuszczania się w organizmie zaopatruje go w wapń i fosfor, które normalizują przemianę materii i regenerują tkankę kostną. Organizm bardzo trudno, a czasem w ogóle nie przyswaja wapnia z mleka, nie ma więc potrzeby jego spożywania. To dlatego "szklanka mleka dla ucznia" jest pomysłem chybionym - traci się pieniądze nie poprawiając zdrowia młodych ludzi, a wręcz przeciwnie - tworząc nowe, chore pokolenie.

Oczyszczenie układu moczowo-płciowego

♦ W pierwszym dniu do 1/2 litrowego słoika wsypać 2 łyżki nieoczyszczonego ryżu, nalać do pełna zimnej przegotowanej wody i odstawić na 24 godziny.
♦ W drugim dniu wziąć drugi słoik, nasypać do niego ryżu, zalać wodą. Z pierwszego słoika ryż przepłukać, znów zalać wodą i odstawić na 24 godziny.
♦ W powyższy sposób codziennie dodawać po nowym słoiku, a w pozostałych przepłukiwać ryż i zalewać wodą. Po pięciu dniach będziemy mieli 5 słoików z zamoczonym ryżem.
♦ W szóstym dniu ugotować ryż, który był w słoiku numer 1. Gotować 15 minut i od razu zjeść niczym nie zagryzając. Można jedynie dodać niewiele masła śmietankowego lub oleju roślinnego, ale w żadnym wypadku soli. Po zjedzeniu ryżu przez 3 godziny nie należy nic jeść ani pić. Do słoika nr 1 znów nasypać ryżu, zalać wodą i postawić za słoikiem numer 5.
♦ Tak postępować przez 2 miesiące, po kolei przestawiając słoiki.

Oczyszczenie tarczycy

40 pestek z jabłek drobno pokroić i zalać 100 ml wody. Postawić w ciemne miejsce na 7 dni. Pić 15 minut przed jedzeniem po 7 kropel rozpuszczonych w 20 ml wody. Kurację przeprowadzać raz na 3 miesiące. Zamiast pestek z jabłek można użyć 21 pestek z grapefruita.

Oczyszczenie narządów oddechowych

Polecane palaczom i cierpiącym na schorzenia dróg oddechowych. Stosuje się w formie kompresów.

  Z czarnej rzodkwi  
Umyć czarną rzodkiew, nie obierając ze skórki zetrzeć na grubej tarce i odcisnąć sok. Dodać do soku 1 łyżkę stołową miodu i pić na noc. Pozostały po odciśnięciu miąższ położyć na bawełnianą tkaninę i równomiernie rozłożyć na klatce piersiowej (oprócz okolicy serca), przykryć ręcznikiem, obłożyć torfem i przykryć ciepłym kocem. Jeśli po 30-40 minutach pieczenie będzie silne, kompres zdjąć. Nie dopuścić do oparzenia skóry.

  Z kapusty  
Wziąć 4 liście kapusty (rozmiary winny być takie, by przykryć płuca od strony pleców i klatki piersiowej), włożyć do garnka i gotować dokładnie 3 minuty od momentu zagotowania wody. Następnie posmarować klatkę piersiową i plecy smalcem i przyłożyć po 2 liście z przodu i z tyłu. Owinąć ręcznikiem, założyć ciepłą koszulę i nakryć ciepłym kocem. Kompresy robić na noc przez trzy doby z rzędu. Po drugim kompresie zacznie schodzić flegma, pojawi się kaszel i obfite pocenie (normalne). Flegmę bezwzględnie wypluwać.

Można też oczyszczać żywicą sosnową.

1 szklankę koziego mleka ogrzewać na małym ogniu (nie doprowadzać do wrzenia) rozpuszczając w nim kawałek żywicy sosnowej wielkości 1-1,5 cm. Ciepłą szklankę pić na noc. Następnie natrzeć klatkę piersiową i plecy Amolem i założyć ciepłą koszulę. Nacieranie jest niepotrzebne gdy zastosujemy jeden ze sposobów opisanych powyżej.

Oczyszczenie z radionuklidów i metali ciężkich

Każdy jest małym "Czernobylem". Metale ciężkie i radionuklidy spożywamy z pokarmem i napojami oraz wdychamy z powietrzem. Najchętniej przyswajają je tłuszcze będące w naszym organizmie. Największym zagrożeniem z ich strony jest możliwość tworzenia w naszym organizmie zwyrodniałych komórek powszechnie nazywanych rakiem. Oczyścić się możemy trzema sposobami.

  Pączkami sosnowymi  
4 łyżki młodych sosnowych pączków włożyć do 1/2 litrowego słoika i zalać 1 szklanką miodu. Odstawić do lodówki. Sok pojawi się po dwóch dniach. Pić 3 razy dziennie po 1 łyżce stołowej do wyczerpania soku.

  Igliwiem sosny lub świerka  
1/2 szklanki rozdrobnionych igieł zalać 1 litrem gotowanej wody i podgrzewać 10-15 minut na słabym ogniu, nie dopuszczając do wrzenia. Potem odcedzić. Pić zamiast herbaty przez 7 dni, a następnie zrobić 2 miesiące przerwy.

  Siemieniem lnianym  
1/2 szklanki siemienia lnianego zalać 1,5 litrem wrzątku, gotować 2 godziny na wolnym ogniu, ostudzić i przecedzić. Wypić wszystko w ciągu dnia. Stosować przez 2 tygodnie.

  ZEWNĘTRZNA HIGIENA CIAŁA  

Czyszczenie zębów

Prof. Tobak pisze - czyścimy zęby przeważnie 30-40 sekund, gdy maksymalny efekt w celu profilaktyki i wzmocnienia zębów można osiągnąć czyszcząc je nie krócej niż 3-5 minut. Japończycy mają dobre, zdrowe zęby, a rzadko używają szczoteczek do zębów. Wolą czyścić zęby palcem wskazującym, nanosząc na niego trochę pasty do zębów. Ten sposób wspaniale czyści i wzmacnia zęby i jednocześnie masuje dziąsła. Ja ze wszystkich sposobów wybrałem swój, który składa się z ich kombinacji.

Zanim zaczniemy czyścić zęby, należy przepłukać jamę ustną. W tym celu do 1/2 szklanki wody dodaję 1 łyżeczkę soku z cytryny, co dezynfekuje jamę ustną. Potem przygotowuję pastę do zębów o następującym składzie: 3-4 krople soku z cytryny, szczypta soli i szczypta proszku z imbiru, które należy wymieszać ze sobą. Maczam w paście palec i przez 3 minuty kolejno wskazującymi palcami lewej i prawej reki czyszczę zęby i dziąsła. Po myciu zębów wypijam szklankę zielonej herbaty, ponieważ chroni ona zęby przed psuciem i hamuje rozwój mikroorganizmów niszczących emalię zębów.

Czyszczenie języka

Większość z nas ma język pokryty białawym lub żółtawym nalotem, co wskazuje na różnorodne schorzenia układu pokarmowego i zanieczyszczenie organizmu szlakami. Należy oczywiście doprowadzić układ pokarmowy do porządku. Nie można również zgodzić się na obecność nalotu, ponieważ jest on siedliskiem bakterii w jamie ustnej.

Język należy czyścić tak samo często jak zęby. Czyszczenie języka jest dość łatwe - palcem wskazującym zeskrobujemy biały nalot (od nasady do podstawy języka), póki nie pojawi sie różowe zabarwienie języka. Następnie przepłukujemy jamę ustną roztworem soku z cytryny (na 1/2 szklanki 1 łyżeczka soku) i lekko smarujemy język olejem.

Oczyszczenie nosa

Płukanie nosa i kanałów nosowych powinny się znaleźć wśród codziennych zabiegów higienicznych. Bierzemy 1/2 szklanki ciepłej wody i rozpuszczamy w niej 2 szczypty soli, 2 szczypty sodki i 1/2 łyżeczki miodu. Po wymieszaniu zawartość wlewamy do małej butelki (np. do karmienia niemowląt), nakładamy na nią smoczek i robimy w nim dużą dziurkę, by woda mogła spokojnie spływać.

Technika płukania nosa jest następująca: zatykamy jedną dziurkę od nosa, a drugą próbujemy wciągnąć wodę z butelki tak, by wylewała się ustami. To samo robimy z drugą dziurką. Kiedy opanujemy technikę płukania możemy dwukrotnie zwiększyć ilość składników i wody. Płukać nos należy rano i wieczorem. Można do płukania zastosować napar z ziół (mięta, rumianek), bo posiadają one własności antyseptyczne i aromatyczne. Płukanie nosa stymuluje zakończenia nerwowe i błonę śluzową. W czasie upałów płukanie nosa pozwala zachować wilgotność w nosie. Bardzo efektywne jest płukanie nosa wodą morską. Płukanie nosa jest najlepszą metodą leczenia chronicznego kataru oraz stanowi wspaniały zabieg tonizujący dla mózgu i układu nerwowego.

Oczyszczenie uszu

Higiena ucha nie jest bardzo skomplikowana, ale niezbędna dla zdrowia. Natura przewidziała okresowe czyszczenie ucha poprzez przemieszczenie woskowiny usznej, oczyszczającej ucho z zewnętrznych zanieczyszczeń. Z powodu zwiększenia ciśnienia woskowiny na błonę bębenkową możliwe są zawroty, bóle głowy i głuchota. Higiena ucha polega na prostej zasadzie - należy je gnieść, obracać w różne strony, odciągać w dół, do przodu i do tyłu. Wszystkie te ruchy zmuszają woskowinę i różne "nieczystości" do przemieszczania się w uchu i wychodzenia z niego. Masaż ucha wykonujemy w następujący sposób:

♦ wzgórek za uchem potrzeć w górę i w dół 8 razy,
♦ zagiąć małżowinę uszną do tyłu i do przodu 8 razy,
♦ pokręcić końce uszu zgodnie z ruchem wskazówek zegara 8 razy,
♦ odciągnąć płatek ucha do dołu 8 razy,
♦ następnie włożyć w otwory uszu palce wskazujące obu rąk i energicznie poruszać nimi z boku na bok, po czym usunąć suche, martwe komórki, kurz i woskowinę.

Δ

W ARTYKUŁACH WYKORZYSTAŁEM WYDAWNICTWA: Jadwiga Górnicka "Apteka natury, poradnik zdrowia" ♦ Irena Gumowska "Czy wiesz co jesz?" ♦ Patrick Holford "Zasady zdrowego odżywiania" ♦ Henryk Jasiak, Monika Jucewicz "Życie bez lekarza" ♦ Andrzej Czesław Klimuszko "Wróćmy do ziół" ♦ Krystyna Mikołajczyk, Adam Wierzbicki "Zioła" ♦ Witold Porzęcki "Ziołolecznictwo" ♦ Grzegorz Franciszek Sroka "Poradnik ziołowy" ♦ Jan Schulz, Edyta Überhuber "Leki z Bożej apteki" ♦ Michał Tombak "Jak żyć 150 lat?", "Uleczyć nieuleczalne. Cz.1" ♦ Teresa Tuszyńska "Zdrowie nie ma ceny" ♦ Marzena i Tadeusz Woźniakowie "Ojca Grande przepisy na zdrowe życie"