DO POCZYTANIA

Co nas zatruwa?
Jak powinniśmy jeść
Autodiagnoza
Mieć pod reką
Naturalna apteka
Leczymy się sami
Nasz kręgosłup
Oczyszczanie
Rak to nie wyrok
Nietypowe przepisy
Przepisy ojca Grande


DEKALOG ZDROWIA

 1  Nigdy nie łącz pokarmów białkowych (mięso, wędliny) z węglowodanowymi (ziemniaki, pieczywo).

 2  Nigdy nie jedz gorących potraw i nie pij gorących napojów.

 3  Stosuj 3-4 godzinne przerwy między posiłkami.

 4  Na przekąskę (między posiłkami) jedz same tylko owoce lub surówki warzywne.

 5  Nie popijaj podczas jedzenia. Pij pół godziny przed posiłkiem lub godzinę po posiłku.

 6  Ogranicz kawę i czarną herbatę. Pij soki ze świeżych warzyw, owoców i ziołowe lub owocowe herbaty.

 7  Nie jedz smażonych potraw. Zdrowsze są gotowane lub duszone.

 8  Unikaj białych "zabójców" - pieczywa z białej mąki, cukru i słodkiego mleka.

 9  Codziennie pij naturalny jogurt i świeży sok z jednej cytryny.

 10  Najlepszym lekarstwem jest ruch. Na to tabletek nie ma i chyba nigdy nie będzie.

Człowiek żyje z jednej czwartej swego pożywienia,
a z pozostałych trzech czwartych żyją lekarze.

CO MOŻE KAPUSTA

W leczeniu naturalnym w grupie 10 najbardziej skutecznych w leczeniu roślin, pierwsze miejsce przypada bezapelacyjnie kapuście. Według doktor Górnickiej, jeśli jej właściwości lecznicze przyjąć za 100%, to pozostałe plasują się za nią i to w sporej odległości - kiełki zbożowe (30%), cytryna (29%), marchew (26%), czosnek (25%), cebula (23,5%), borówka (21,5%), ziemniak (20%), winogrona (18%), i pietruszka (15%). Kapusta biała, włoska i czerwona ma zastosowanie na użytek wewnętrzny i zewnętrzny, a lecznicze właściwości mają świeże liście, a także kapusta gotowana, duszona, kiszona oraz surówka i świeży sok.

Co może zwykła kapusta?

Szczególne właściwości mają świeże liście. Stosowane zewnętrznie leczą następujące choroby: katar, zapalenie oskrzeli, choroby żołądkowo-jelitowe, wątrobowe, pęcherzowe, egzemę, opryszki, trądzik, łupież, gangreny i martwice, guzy i nowotwory, hemoroidy, różne infekcje (ropienie, ropowica, czyraki, zastrzał), nerwobóle reumatyczne, zębowe, nerwu twarzowego, dnawy, kolkę nerkową, oparzenia, pęknięcia i odmroziny z pęcherzami, półpasiec i gorączki napadowe, przerost węzłów chłonnych, wykwity skórne w kile, ropień zimny, gruźlicę stawową i kostną, stłuczenia, siniaki, silne bóle głowy, migrenę, ukąszenia, zapalenia opłucnej, astmę, zapalenie naczyń chłonnych, włośniczek, dolegliwości naczyniowe, żylaki, obrzęk migdałków podniebiennych.

Przy owrzodzeniach żylakowych goleni, egzemach, ranach zaniedbanych lub zakażonych, liście z kapusty wywołują niekiedy zaostrzenie się ropienia lub ponownie bardziej lub mniej ostrych bólów. Zjawiska te potwierdzają proces odtruwania i regenerację leczonych tkanek. W takim przypadku należy stosować leki przez jedną do dwóch godzin z przerwami 6-12 godzin. W przypadku stwierdzenia nietolerancji (swędząca wysypka skórna) należy przerwać przykładanie liści i zastąpić je okładem z czystej oliwy z oliwek, z migdałów lub ze słonecznika. Gdy ustąpi zapalenie, można wznowić przykładanie z liści ograniczając, jeżeli zachodzi potrzeba, czas trwania okładu. W przypadku nietolerancji nie stanowią ujmy dla naszej metody, zdarza się bowiem bardzo rzadko (a najczęściej z powodu stosowania chemicznych środków owadobójczych). Podobne zjawisko występuje, przy stosowaniu naparu z rumianku - u jednej osoby na tysiąc wywołuje bezsenność, podczas gdy u innych działa leczniczo.

Do leczenia można również używać mięsistych liści kapusty czerwonej lub włoskiej. Im świeższe, tym skuteczniejsze ich działanie. Przed użyciem należy je umyć, wysuszyć, wykroić środkową żyłę główną, a w przypadku przykładania na wrzód lub czułą ranę także resztę unerwienia. Rozgnieść liście wałkiem do ciasta lub butelką na czystej stolnicy. Gdy ukaże się sok na powierzchni, można przystąpić do sporządzania okładu. Jedną lub warstwę z dwu, trzech liści, przyłożyć i owinąć bandażem. W przypadku bardzo czułej rany moczyć liście we wrzątku przez 2 sekundy, co je zmiękcza, a przed nałożeniem na wrzód o brzegach obrzękniętych, twardych i popękanych macerować (moczyć) liście przez 1/2 godziny w oleju słonecznikowym co powiększa ich antytoksyczność i czyni je bardziej gojącymi.

Na ranę zakażoną lub wrzód, egzemę sączącą można przykładać pasemka liści zachodzące na siebie brzegami. Sok wówczas sączy się znacznie łatwiej i spływa na ranę. Na postrzał, nerwoból lędźwiowy, bóle pochodzenia reumatycznego i różne dolegliwości pęcherzykowe zaleca się kataplazmy przyrządzane z dwóch lub trzech liści gotowanych w małej ilości wody przez 20 minut z dodatkiem 2 cebul i 1 łyżki otrąb. Po wyparowaniu wody umieszcza się wszystko na tamponie z gazy i ciepłe przykłada do rany. Nie należy przykładać gorących okładów na żołądek, który boli. Diagnozę dolegliwości powinien wystawić lekarz, gdyż w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego lub przydatków macicy nie przykłada się gorących opatrunków.

Kapusta na użytek wewnętrzny w postaci surówki lub świeżego soku jest zalecana na dolegliwości gastryczne, jelitowe, układu oddechowego i ogólnego osłabienia. Żelazo, magnez i miedź zawarte w kapuście leczą anemię (nie pić płynów o temperaturze powyżej 45°C). Kapusta była i jest najlepszym lekiem na szkorbut. Na marskość i puchlinę brzuszną można spożywać z korzyścią sok z kapusty (400 g dziennie w porcjach po 200 g) lub kapustę gotowaną bądź surową (surówki). Sok z kapusty zaleca się alkoholikom i na wrzód trawienny. Spożywanie kapusty zaleca się także cukrzykom. Właściwości gojące i zabliźniające soku z kapusty są wykorzystywane przy leczeniu zapalenia wrzodziejącego okrężnicy. Skutek leczniczy zawdzięczamy kleistym śluzom roślinnym, siarce, solom potasowym oraz witaminom i enzymom roślinnym. Należy jednak pamiętać, że witaminy i enzymy łatwo przechodzą do wody i są niszczone podczas gotowania, dlatego zaleca się spożywać kapustę w stanie surowym.

Do surówki z kapusty należy dodawać zmielony kminek z majerankiem, co ułatwia trawienie. Tak więc kapusta choć ciężkostrawna jest nadzwyczaj korzystna dla żołądka i jelit, szczególnie w postaci świeżego soku. Korzystna dla organizmu jest również kapusta kiszona. Zawiera ona enzymy pomagające w trawieniu tłuszczów i błonnika. Dodawanie do kapusty nadmiernych ilości wędlin czyni pokarm trudniej strawnym. Enzymy kapusty działają silnie dezynfekujące na przewód pokarmowy. Nie należy więc ich niszczyć i nie płukać kapusty kiszonej. Na dolegliwości przewodów moczowych, układu oddychania i jelit dobrze robi popijanie 1 szklanki świeżego soku prosto z sokowirówki.

  Sok z kapusty   przyrządzamy z liści surowej kapusty. Pamiętać należy, że "wydajność" zależy od jej świeżości. Kapusta prosto z pola czy działki zawiera dwa razy więcej soku niż kapusta przechowywana. Do przyrządzania soku wybieramy tylko zdrowe liście. Liście zwiędłe, przygnite, z oznakami działalności szkodników odrzucamy. Liście myjemy, pozostawiamy do wyschnięcia i kroimy na mniejsze części, tak by zmieściły się do sokowirówki i wyciskamy sok. Kto nie posiada sokowirówki może do tego celu użyć zwykłej maszynki do mięsa.

Sok z kapusty nie jest przyjemny w smaku, dlatego też zaleca się pić go z dodatkiem soku z marchwi, a w przypadkach różnych typów kamicy nerkowej soku z sałaty głowiastej, kapusty włoskiej bądź różowej, buraka cukrowego, szparagu, ogórka, dyni, młodej kukurydzy, pomidorów, natki pietruszki, papryki, kalafiora, cebuli. Ma to zasadnicze znaczenie, gdyż organizm kumuluje aminokwas cysteinowy powodujący kamicę cysteinową.

Co i jak stosować?

Doktor Górnicka podaje sposoby wykorzystania kapusty w lecznictwie zastrzegając, że pisze to na podstawie doświadczeń lekarzy francuskich.

  Afonia (utrata głosu)  
Sok z kapusty z małym dodatkiem miodu do spożywania i do płukania. Spożywać surówkę z kapusty z czerwonym burakiem.

  Alkoholizm  
(środki odwykowe). Spożywanie kapusty surowej lub duszonej oraz świeżego soku działa odtruwająco i odwykowo.

  Anemia  
Jedna do dwóch szklanek dziennie soku z surowej kapusty.

  Angina  
Liście z kapusty jako okład na szyję na noc uśmierzają bóle i pomagają w detoksykacji poprzez wydalanie trucizn z organizmu. Płukanie gardła sokiem z kapusty ma działanie czyszczące, gojące i zabliźniające.

  Astenia (zmęczenie, słabość ogólna)  
Dziennie popijać do 2 szklanek soku. Stosować reguły prawidłowych zestawów produktów spożywczych. Unikać zdenerwowania i niewłaściwej przemiany materii.

  Astma (zapalenia oskrzeli, bronchit, katar sienny)  
3-4 liście kapusty jako okład na pierś i na szyję, u podstawy płuc lub na łopatki, według lokalizacji bólu. Zostawić na 3-4 godziny, a następnie całą noc. Na przewlekły bronchit stosować mieszankę - wywar z 60 g kapusty gotowanej w 1/2 litrze wody przez 1 godzinę. Pod koniec gotowania dodać 60 g miodu. Popijać do 2 szklanek soku dziennie.

  Bezsenność  
Na noc przyłożyć 3 liście na kark, a niekiedy na nogi.

  Biegunka (bóle jelitowe, bóle żołądkowe)  
Stosować przez całą dobę okłady z kapusty na brzuch. Spożywać kapustę długo gotowaną i popijać wywar. Spożywać sok gotowany z borówki czarnej i pyłek kwiatowy. Przyczyną może być nieodpowiedni zestaw pokarmów albo zatrucie polekowe. O wyborze środka ziołowego decyduje lekarz. Bardzo korzystnie działa syrop z niedojrzałych orzechów włoskich drobno posiekanych i zasypanych cukrem. Zażywać 1/2 łyżeczki co godzinę.

  Ból głowy (silny i uporczywy)  
Przyłożyć dwa liście do czoła i 3 liście na kark na 4 godziny lub na całą noc. Przyłożyć liście do strefy wątroby.

  Ból lędźwiowy (postrzał)  
Przyłożyć 3 warstwy liści na 4 godziny lub na noc. Kontynuować aż do uśmierzenia bólu. Konsultować u lekarza.

  Bóle reumatyczne (bóle mięśni,dna, artretyzm)  
Przykładać liście kapusty. Popijać sok.

  Choroba serca  
Przykładanie miejscowe liści zmniejsza przekrwienie i normalizuje krwioobieg. Zostawić 3 liście na kilka godzin. Jest to leczenie pomocnicze.

  Czyrak (ropień, wąglik)  
Przykładać surowe liście na 2-4 godzin lub na całą noc aż do eliminacji ropienia. Popijać świeży sok i jeść kapustę surową lub duszoną.

  Cukrzyca  
Popijać świeży sok do 2 szklanek dziennie. Spożywać cebulę. Stosować liście pelargonii.   Ważne!   Tylko w stwierdzonym stadium początkowym. W chorobie rozwiniętej może być tylko działaniem wspomagającym.

  Egzemy  
Stosować okłady z kapusty przez 1 miesiąc, godzinę dziennie. Jeżeli egzema jest sucha, należy uprzednio oliwić każdy liść. Jeść kapustę surową i duszoną. Popijać świeży sok.

  Gangrena (nekroza, martwica)  
Przykładać surowe liście. Patrz też → rany.

  Głuchota  
Wkraplać do uszu mieszankę soków z kapusty i cytryny (po połowie).

  Gruźlica (zapalenie opłucnej)  
Delikatne działanie rewulsyjne liścia z kapusty jest bardzo korzystne. Przykłada się 3-4 liście na miejsce dolegliwe na całą noc. Popijać do 2 szklanek soku ze świeżej kapusty dziennie.

  Hemoroidy  
Stosować zestaw ziół Rektosan. Wkładać do odbytu liście w formie czopka na noc na 4 godziny.

  Kac  
Na kaca - głód i praca. Nie uzywać "klinów", pić sok z kiszonej kapusty.

  Kamienie moczowe  
Popijać 2 szklanki soku dziennie.

  Katar  
Stosować 1 łyżkę syropu 3-4 razy dziennie do naparu kaszlowego. Skład syropu - 500 g soku z kapusty czerwonej, 5 g szafranu, 250 g miodu. Zagotować.

  Kolka wątrobowa (kolka żółciowa)  
Do zbolałego miejsca przykładać liście. Wszystkie inne leki uspokajające są również pochodzenia roślinnego.

  Liszajec  
Popijać sok.

  Łojotok  
Popijać sok.

  Macica (zapalenie)  
Przykładać liście do dolnej części brzycha, co zmniejsza przekrwienie w pasie miednicowym. Konsultować u lekarza.

  Marskość wątroby  
Popijać sok ze świeżej kapusty. Popijać glinkę.

  Maseczka kosmetyczna  
Przykładanie liści ożywia tkanki i absorbuje nieczystości. Przykładanie kapusty na 1/2 godziny regeneruje i oczyszcza skórę, poprawia krwioobieg, absorbuje skupiska tłuszczu z tkanki podskórnej. Podobnie działa brzoskwinia, truskawka i ogórek.

  Migrena  
Przyłożyć 2-3 warstwy liści na zbolałe miejsce, nadto na wątrobę lub na dolną część brzucha w zależności od źródła migreny.

  Nadciśnienie  
Przykładać liście do łydek, na pas lędźwiowy, na kark na 2-3 godziny lub na całą noc.

  Nerwowość  
Popijać 2 szklanki soku dziennie.

  Nerwoból (zębowy, twarzowy, reumatyczny, rwa kulszowa)  
Przykładanie liści na przebiegu bolesnego nerwu uspokaja stopniowo ból. Liści nie ogrzewać. 3 warstwy liści przykłada się na 4 godziny pod koniec dnia lub na całą noc.

  Nieżyt jelit  
Popijać sok. Zjadać rano 2 łyżki kapusty kiszonej.

  Obrzęki  
Popijać 1-2 szklanki soku dziennie.

  Oczy (podrażnione, łzawiące, zaczerwienione, zapalenie spojówek)  
Wprowadzić do oka kilka kropli świeżego soku wieczorem przed snem. Można również przemywać oczy naparem z rumianku, chabru, bławatka, płatków z róży, wody solonej (1 łyżeczka soli morskiej na 500 g wody), cytryną (1 kropla do każdego oka 2-3 razy dziennie).

  Odmrożenia (z pęcherzykami)  
Przykładać liście.

  Oparzenia  
Jak najszybciej przyłożyć zmiażdżone liście. Uśmierza to bóle i działa gojąco. Na oparzenia I stopnia można przyłożyć gotowane obierki z ziemniaków lub tartej marchwi. W przypadku oparzeń II i III stopnia o leczeniu decyduje lekarz.

  Opryszczki skórne  
Przykładać liście na noc i zmywać rano sokiem. Często potrzebna jest konsultacja lekarska.

  Owrzodzenia żylakowe goleni  
Jest około 34 typów owrzodzeń. Kapusta jest tutaj wyborowym lekiem. Przykładanie liści na 4 godziny dziennie lub na noc kończy się przeważnie zagojeniem rany.

  Pęcherzyk żółciowy  
Przyłożyć na noc 3 liście na górną część brzucha, w razie potrzeby także w ciągu dnia.

  Półpasiec  
Liście uśmierzają bóle. Stosować 3-4 razy dziennie po 4 godziny. Na pęcherzyki półpaśca pomagają lepiej olejki eteryczne. Półpasiec w początkowej fazie jest do wyleczenia w ciągu kilku dni. Jak postępować decyduje lekarz.

  Prostata  
Przykładać co drugi wieczór liście na dolną część brzucha, a w wolne dni na krocze na całą dobę.

  Przekrwienie mózgu (udar słoneczny)  
Przykładać 3-4 liście na głowę i kark co 4 godziny z przerwą 2-3 godziny.

  Rany zwykłe  
Oczyścić ranę z ropy i szczerniałej krwi, obmyć gotowaną wodą z solą morską (1 łyżeczka na szklankę wody) Zmieniać bandaże aż do kompletnego zagojenia rany. Na początku zmienia się okład z kapusty co 2 godziny a później co 4 godziny. Bandaż wieczorny pozostawiamy na noc, jeżeli przypadek nie jest groźny. W przeciwnym wypadku zmieniać bandaż częściej i oczyszczać ranę.

  Robaki jelitowe  
Popijać rano przez 3 kolejne dni szklankę soku (dla dzieci 20-30 g) dziennie. W razie potrzeby uzupełnić okładem z liści na dolną część brzucha na noc. Można również podawać choremu czosnek, nasiona kapusty, dynię zwyczajną.

  Ropień zimny  
Przykładać liście i popijać sok do 2 szklanek dziennie.

  Skaza moczowa  
Pić 2 szklanki soku dziennie.

  Skaza dnawa (zapalenie)  
Pić 2 szklanki soku dziennie.

  Skóra popękana  
Przykładać miejscowo liście moczone w oleju słonecznikowym lub z oliwek.

  Sinusitis (nieżyt nosa, katar)  
Jest to zapalenie zatok przynosowych (jam bocznych nosa). Przyłożyć 3 warstwy liści. Rano i wieczorem wpuścić 1/2 łyżeczki soku do nozdrzy. Stosować inhalacje z mieszanki olejków eterycznych, z igliwia sosny, tymianku, lawendy, z eukaliptusa, dając 20 kropli do czaszy z gorącą wodą.

  Stłuczenie (kontuzja)  
Przykładać liście.

  Stan depresji  
Popijać dziennie do 2 szklanek soku.

  Skąpomocz  
Popijać dziennie do 2 szklanek soku.

  Szkorbut  
Popijać dziennie do 2 szklanek soku. Jeść surówkę.

  Tętnica (zapalenie)  
Przyłożyć 3-4 liście jako okład na noc. Uśmierza to bóle i poprawia krążenie krwi.

  Twarda wątroba  
Przykładać liście, które mają działanie rewulsyjne i zmniejszają przekrwienie. Działa to uspokajająco, łagodząco i uśmierzająco na bóle wątroby w przypadkach dolegliwości pęcherzyka żółciowego i niewydolności wątroby. Przykładać warstwę z 3 liści zarówno w dzień co 4 godziny, jak i na noc. Do ziół leczących wątrobę zaliczmy też czarną rzodkiew, liście karczocha, nawłoć pospolitą, ostropest plamisty, korzeń mniszka, korzeń podróżnika (leki Herbapolu - Syrimalol, Fitolizyna).

  Ukąszenia owadów  
Szybko natrzeć liściem i zrobić bandaż z liści. Stosuje się również por, cebulę, czosnek, szałwię, lawendę, natkę pietruszki i inne zawierające olejki eteryczne.

  Węzły chłonne, zapalenie  
Przykładanie liści uspokaja bóle i pomaga w usunięciu toksyn.

  Wrzód żołądka  
Popijać 2-3 szklanki soku dziennie.

  Zapalenie zatok  
Przyłożyć 2 liście na 4 godziny lub na całą noc. Rano i wieczorem wprowadzać do nozdrzy 1/2 łyżeczki świeżego soku. Stosować inhalację z olejków eterycznych.

  Zapalenie okrężnicy  
Przyłożyć 3-4 liście na brzuch na noc. Popijać 1-3 szklanki soku dziennie między posiłkami. Po miesiącu zrobić kilkudniową przerwę. Zaleca się również stosowanie olejków aromatycznych i pyłku kwiatowego. Korzystny jest również sok z borówki.

  Zapalenie oskrzeli  
Stosować sok z kapusty z dodatkiem soku z czarnej rzepy i kilku kropel cytryny, osłodzony cukrem lub miodem.

  Zapalenie stawów  
Pić sok. Jeść kapustę duszoną w oleju słonecznikowym z dodatkiem szczypty kminku, robić na noc okłady z liści świeżej kapusty.

  Zaparcie  
Popijać wodę z gotowanej kapusty 2-4 szklanki dziennie.

  Zwichnięcia  
Przykładać rano i wieczorem po 3 liście, przykryć watą i delikatnie zabandażować. Sprzyja to odpływowi wysiłku z uszkodzonej części kończyny. Zmniejsza przekrwienie.

  Żylaki (zapalenie tętnic)  
Okłady z liści zmniejszają przekrwienie. Dotyczy to również ciężkich nóg i sinicy skóry. Na noc przyłożyć 3 warstwy liści na powierzchnię wiekszą niż objęta dolegliwością. Przykryć watą, lekko zabandażować. Aktywuje to krwioobieg, ożywia tkanki, oczyszcza włośniczki z nieczystych substancji.

Δ

W ARTYKUŁACH WYKORZYSTAŁEM WYDAWNICTWA: Jadwiga Górnicka "Apteka natury, poradnik zdrowia" ♦ Irena Gumowska "Czy wiesz co jesz?" ♦ Patrick Holford "Zasady zdrowego odżywiania" ♦ Henryk Jasiak, Monika Jucewicz "Życie bez lekarza" ♦ Andrzej Czesław Klimuszko "Wróćmy do ziół" ♦ Krystyna Mikołajczyk, Adam Wierzbicki "Zioła" ♦ Witold Porzęcki "Ziołolecznictwo" ♦ Grzegorz Franciszek Sroka "Poradnik ziołowy" ♦ Jan Schulz, Edyta Überhuber "Leki z Bożej apteki" ♦ Michał Tombak "Jak żyć 150 lat?", "Uleczyć nieuleczalne. Cz.1" ♦ Teresa Tuszyńska "Zdrowie nie ma ceny" ♦ Marzena i Tadeusz Woźniakowie "Ojca Grande przepisy na zdrowe życie"