Gram Zdrowia

Zdrowie z natury - Szkoła

Rewaskularyzacja miazgi (1 etapowa) vs leczenie kanałowe (endodontyczne)

Drukuj

Gdy zaczyna nas boleć ząb lub gdy dopiero zaczyna robić się wrażliwy na ciepło lub zimno, to zazwyczaj okazuje się, że musi być leczony kanałowo (endodontycznie).

Na obrazku po prawej stronie widzimy dwie sytuacje - po lewej stronie próchnice miazgi, w którym to przypadku mamy do czynienia z martwą miazgą i martwym korzeniem oraz ropniem przy wierzchołku zęba. Natomiast po prawej stronie obrazka widzimy stan przypadek mniej drastyczny gdzie ząb jeszcze żyje, ale podlega stanowi zapalnemu.

W przypadku pierwszym (po lewej stronie) tkanka jest martwa i tutaj w 100 procentach przypadków lekarza stosują leczenie kanałowe, które polega na oczyszczeniu kanału z martwej tkanki, włożeniu wodorotlenku wapnia CaOH w celu pozbycia się infekcji, a na kolejnej wizycie do kanału zęba jest zakładany ćwiek gutaperkowy.

Niestety zdarzają się przypadki gdy lekarz w już w przypadku stanu zapalnego podejmuje decyzję o usunięciu miazgi wraz z nerwem korzenia i zrobieniem leczenia kanałowego. Niestety rzadkością jest, żeby lekarze podejmowali się częściowej przyżyciowej amputacji miazgi, ale o tym w następnym artykule.

No dobrze, ale miało być o rewaskularyzacji - jeśli ktoś bieglejszy, to na początek zapraszam do obejrzenia filmu. Mniej biegłych zapraszam do dalszej części artykułu.

Więcej…
 

Sposoby na zakwasy i zespół opóźnionego bólu mięśniowego DOMS

Drukuj

miesnie wlukna zakwasyTo takie przyjemne uczucie kiedy kończymy intensywny wysiłek i możemy popatrzeć na efekty swojej pracy. A jak bardzo duma nas rozpiera, że daliśmy radę pomimo, że nie było łatwo - dobrze wiemy że daliśmy z siebie wszystko.

Ale przychodzi następny dzień i zaczyna nas boleć każdy mięsień, który poprzedniego dał z siebie wszystko i to wtedy dopiero tak na prawdę wiemy, które mięśnie ciężko pracowały do granic możliwości, a nierzadko ponad możliwości.

Dostajemy tak zwanych zakwasów! jakie sposoby mamy na zakwasy?

Potoczna nazwa powstała, gdy na początku uważano, że zaleganie kwasu mlekowego w mięśniach powoduje bóle mięśni. Jednak z czasem dowiedzieliśmy się, że kwas mlekowy jest przez wypłukiwany w kilka godzin po wysiłku, a ból zwykle pojawia się kolejnego dnia i może utrzymywać się do kilku dni. Tak więc to nie kwas mlekowy jest bezpośrednią przyczyną bólu.

Więcej…
 

Zły pies, dobry pies

Drukuj


Każdy rodzic stara się nauczyć dzieci różnicy pomiędzy złem i dobrem. Jako przykład możemy podawać psy - ten którego da się pogłaskać to dobry pies, a ten co gryzie to oczywiście zły. Na nieszczęście niektórych takie proste nauki mogą pozostać dziecku do końca życia.

Niestety niewiele z nas posiada psy w domu, których zadaniem jest pilnowanie domostwa, w którym to przypadku nauka dobra i zła jest bardziej skomplikowana. Bo dobry pies broniący domu, to taki który jest zły dla obcych, a dobry tylko dla domowników.

Tak więc nie możemy kończyć nauki dziecka na ocenie samych zachowań, ale zawsze w powiązaniu z rolą do jakiej został powołany dany pies.

Jak często uczymy dzieci kontekstowego spoglądania na dany temat? tak żeby dzieci nasze potrafiły spojrzeć szerzej - dostrzec, że część złych rzeczy, jest tylko zła na pierwszy rzut oka, a po szerszym spojrzeniu nie rzadko może sie okazać, że są to tak na prawdę dobre rzeczy.

Więcej…
 


Strona 5 z 73

Ostatnio na forum

Brak postów do publikacji.

Komentarze

 • Suplementy cynku, przedawkowanie, prostata 3/4

  Hej, bardzo wolno ładuje się strona na mobilce

  Czytaj więcej...

   
 • Leczenie wodą utlenioną - Terapia nadtlenkiem wodoru

  Tylko woda destylowana bo mineraln zanieczyszczona !!!! tylko pehydrol rozcieńczony 1:10 bo woda z ...

  Czytaj więcej...

Pokrewne

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 121 gości